Закатекас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Закатекас
Држава
Estado Libre y Soberano de Zacatecas
Знаме на Закатекас
Знаме
Амблем на Закатекас
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 23°18′ СГШ 102°42′ ЗГД / 
Држава Мексико
Главен град Закатекас
Општини 58
Создадена 23 декември 1823
Управа
 • Гувернер Мигел Алонсо Рејес PRI
Површина
 • Вкупна 75.284 km2 (29,067 sq mi)
  8-ма
Најг. вис. 3.200 m (10,500 ft)
Население (2012)
 • Вкупно 1.514.618
 • Ранг 25-та
 • Густина 2.0×10−5/km2 (5.2×10−5/sq mi)
 • Ранг 25-та
Часовен појас Средна временска зона (UTC−6)
 • Лете (DST) Средна дневна зона (UTC−5)
Поштенски број 98, 99
ISO 3166 MX-ZAC
Мреж. место Official Web Site

Закатекас е една од 31 сојузни држави во Мексико. Зафаќа површина од 75,284 km2 и население од 1,5 милиони. Главен град е истоимениот Закатекас.