Јужна Долна Калифорнија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужна Долна Калифорнија
Држава
Estado Libre y Soberano de
Baja California Sur
Знаме на Јужна Долна Калифорнија
Знаме
Амблем на Јужна Долна Калифорнија
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 25°51′N 111°58′W / 25.850°СГШ 111.967°ЗГД / 25.850; -111.967Координати: 25°51′N 111°58′W / 25.850°СГШ 111.967°ЗГД / 25.850; -111.967
Држава Мексико
Главен град Ла Паз
Општини 5
Најголем град Ла Паз
Создадена 8 октомври 1974
Управа
 • Гувернер Маркос Коварубиас Виласењор
Површина
 • Вкупна 73.909 km2 (28,536 sq mi)
  9-та
Најг. вис. 2.080 m (6,820 ft)
Население (2012)
 • Вкупно 691.161
 • Ранг 31-ва
 • Густина 0.0.094/km2 (0.024/sq mi)
 • Ранг 32-ра
Часовен појас Планинска стандардна часовна зона (UTC-7)
 • Лете (DST) Планинска часовна зона (UTC-6)
Поштенски број 23
ISO 3166 MX-BCS
Мреж. место Official Web Site

Јужна Долна Калифорнија е сојузна држава во Мексико. Зафаќа површина од 73.909 км2 и население од 691,161. Главен град е Ла Паз.