Морелос

Од Википедија — слободната енциклопедија

18°45′N 99°4′W / 18.750° СГШ; 99.067° ЗГД / 18.750; -99.067Координати: 18°45′N 99°4′W / 18.750° СГШ; 99.067° ЗГД / 18.750; -99.067

Морелос
Сојузна држава
Estado soleado y Soberano de Morelos
Знаме на МорелосАмблем на Морелос
Амблем
Гесло: Tierra y Libertad(Земја и слобода) (Грб: „La tierra es de quien la trabaja con sus manos [Земјата примаѓа на оние кои ја работат со своите раце]“
Химна: Marcha Morelense
Марча Мореленсе
(Морелоски марш)
Сојузната држава Морелос во Мексико
Сојузната држава Морелос во Мексико
ДржаваМексико
ПрестолнинаКуернавака
Најголем градКуернавака
Општини33
Прием17 април 1869[1]
Ред27ма
Управа
 • ГувернерКуаухтемок Бланко PES
 • Сенатори[2]Лусија Виргинија Меза Гусман Morena
Радамес Салазар Солорио Morena
Анхел Гарсија Јањез PRI
Површина[3]
 • Вкупна4.879 км2 (1,884 ми2)
 30та по површина
Најг. вис.[4]&100000000000055000000005.500 м
Население (2015)[5]
 • Вкупно1,903,811
 • Ранг23та
 • Густина0,00.039/км2 (0,0.010/ми2)
 • Ранг2ра
ДемонимМорелосец
Часовен појасЦЧП (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)ЦЧПЛВ (UTC−5)
Поштенски број62
ISO 3166MX-MOR
ИЧР 0.775 висок 18та по ИЧР
БДПUS$ 7,557.55 милиони[a]
Мреж. местоСлужбено мрежно место
^ a. БДП-то на Морелос било 96,736,678 илјади песози во 2008,[6] количина еднаква на 7,557,552.968 илјади долари на САД, кога доларот вредел 12,80 пезоси (вредност од 3 јуни 2010).[7]

Морелос, официјално Слободна и суверена држава Морелос (шпански: Estado Libre y Soberano de Morelos), е една од 32-те држави што ги сочинуваат федералните единици на Мексико. Поделена е на 36 општини[8][9] а главен град е Куернавака .

Морелос е неприморска држава во јужно-централно Мексико. Се граничи со државите Мексико на североисток и северозапад, со Пуебла на исток и со Гереро на југозапад. Мексико Сити се наоѓа северно од Морелос.

Морелос е втора најмала држава во нацијата, веднаш по Тласкала. Таа била дел од многу големата провинција, тогашната сојузна држава Мексико до 1869 година, кога Бенито Хуарез донел одлука дека нејзината територија ќе биде одвоена и именувана во чест на Хозе Марија Морелос и Павон, кој го бранел градот Куаутла од кралските сили за време на Мексиканската војна на независност. Поголемиот дел од државата ужива во топла клима преку целата година, што е добро за одгледување шеќерна трска и други култури. Морелос привлекува посетители од долината на Мексико уште од времето на Ацтеките .

Државата е позната и по Чинелос, еден вид костимиран танчер кој се појавува на фестивали, особено карневали, кој се слави во голем број заедници во државата. Исто така, тој е дом на Манастирите на падините на Попокатепетл, избрано место за светско наследство .

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1895[10]159.123—    
1900160.115+0.6%
1910179.594+12.2%
1921103.440−42.4%
1930132.068+27.7%
1940182.711+38.3%
1950272.842+49.3%
1960386.264+41.6%
1970616.119+59.5%
1980947.089+53.7%
19901.195.059+26.2%
19951.442.662+20.7%
20001.555.296+7.8%
20051.612.899+3.7%
20101.777.227+10.2%
2015[11]1.903.811+7.1%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Se crea el Estado de Morelos“ [Creation of the State of Morelos] (шпански). Посетено на 19 март 2020.
 2. „Senadores por Entidad Federativa:Morelos“ [Senators by federal entity:Morelos] (шпански). Senado.gob.mx. Посетено на 19 март 2020.
 3. „Resumen“. Cuentame INEGI преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2013-07-02. Посетено на 19 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Relieve“. Cuentame INEGI преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2013-07-03. Посетено на 19 март 2020.
 5. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Посетено на 19 март 2020.
 6. „Morelos“. 2010. Архивирано од изворникот на 2011-04-20. Посетено на 19 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano“. www.pesomexicano.com.mx. Посетено на 19 март 2020.
 8. „Sólo son tres los nuevos municipios indígenas en Morelos“ [There are only three new Indigenous municipalities in Morelos] (шпански). En Serio Noticias. 26 јули 2018. Посетено на 19 март 2020.
 9. „Solo aprobaron a tres nuevos Indigenous municipalities“ [Only three new Indigenous municipalities approved] (шпански). 26 јули 2018. Архивирано од изворникот на 2020-08-04. Посетено на 19 март 2020.
 10. „Mexico: extended population list“. GeoHive. Архивирано од изворникот на 11 март 2012. Посетено на 19 март 2020.
 11. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). INEGI. Посетено на 19 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]