Прејди на содржината

Оахака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Oaxaca
Huāxyacac  (јазик?)
Држава во Мексико
Estado Libre y Soberano de Oaxaca
Знаме на OaxacaАмблем на Oaxaca
Амблем
Гесло: El Respeto al Derecho Ajeno es la Paz
(Почит за правата на другите е мир)
Химна: > (De facto)
Држава Оахака во Мексико
Држава Оахака во Мексико
ЗемјаМексико
Главен градОахака де Хуарез
Најголем градОахака де Хуарез
Прием21 декември 1823[1]
Ред3-та
Управа
 • ОрганКонгрес на Оахака
 • ГувернерАлехандро Мурат Хинојоса PRI
 • Сенатори[2]Сузана Арп Итурибарија Morena
Саламон Хара Круз Morena
Раул Болањо-Качо Куе PVEM
 • Пратеници[3]
Површина[4]
 • Вкупна93.757 км2 (36,200 ми2)
 5-та
Најг. вис.[5]&100000000000037200000003.720 м
Население (2015)[6]
 • Вкупно3,967,889
 • Ранг10-та
 • Густина0/км2 (0,00.011/ми2)
 • Ранг22-ра
ДемонимOaxacan (шпански: Oaxaqueño, -a)
Час. појасЦВЗ (UTC−6)
 • Лето (ЛСВ)ЦЛВ (UTC−5)
Поштенски код68–71
Повикувачки број
ISO 3166MX-OAX
ИЧР 0,710 Високо
рангирана 31-ва од 32
БДП10.076,45 милиони американски долари[a]
Мреж. местоOfficial Web Site

Оахака (шпански: Estado de Oaxaca, wɑˈhɑkɑ) — сојузна држава на југ од Мексико.

На север се граничи со државите Пуебла и Веракрус, на запад со Гереро, на исток со Чијапас, додека на југ е Тихи Океан. Површината на државата е 94.000 км2 и има 4 милиони жители.

Истоимениот главен град Оахака де Хуарез (Oaxaca de Juárez) има 259.600 жители и познат е познат по својата колонијална архитектура. Уделот на индијанското население е висок, а во најголем дел се работи за заедниците Запотеци, Микстеци и Мазатеци.

Најпознати остатоци од градови од периодот пред доаѓањето на Европејците се Монте Албан и Митла. Шпанците го зазеле ова подрачје во 1521 година. Држава Оахака била создадена во 1823 година.

Како еден од посиромашните делови на Мексико, државата Оахака е центар на социјални и движења на домородците, чести се протестите и демонстрациите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nettie Lee Benson (1994). La diputación provincial y el federalismo mexicano. UNAM. стр. 227. ISBN 978-968-12-0586-7.
  2. „Senadores por Oaxaca LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Архивирано од изворникот на October 16, 2010. Посетено на October 20, 2010.
  3. „Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Oaxaca“. Camara de Diputados. Архивирано од изворникот на 2018-07-20. Посетено на October 19, 2010.
  4. „Superficie“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на February 28, 2013. Посетено на February 12, 2013.
  5. „Relieve“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на November 2, 2010. Посетено на October 19, 2010.
  6. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Посетено на December 8, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]