Сонора

Координати: 29°38′46″N 110°52′08″W / 29.64611° СГШ; 110.86889° ЗГД / 29.64611; -110.86889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сонора
Estado Libre y Soberano
de Sonora
Сојузна држава
Знаме на СонораГрб на Сонора
Локацијата во Мексико
Локацијата во Мексико
Координати: 29°38′46″N 110°52′08″W / 29.64611° СГШ; 110.86889° ЗГД / 29.64611; -110.86889
Држава Мексико
Главен градХермосиљо
Општини72
Површина
 • Вкупна182,025 км2 (70,280 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно2,499,263 (Рангирана 17та)
ISO 3166-2MX-SON
Мреж. местоSonora State Government

Сонора е сојузна држава во северозападно Мексико која се граничи со САД и со Мексиканскиот Залив. Откако Шпанците ја откриле оваа област во 1530 година, станала важен рударски колонијален центар за бакар, злато и сребро. Станала држава во 1839 година,но Индијанците биле покорени дури во XX век. Областа, главно, е сушна и се користи систем за наводнување за одгледување зимски зеленчук, житарки, памук, тутун и пченка.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „La diputación provincial y el federalismo mexicano“ (шпански).
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 9. стр.60-61