Дуранго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дуранго
Држава
Estado Libre y Soberano de Durango
Знаме на Дуранго
Знаме
Амблем на Дуранго
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 24°56′N 104°55′W / 24.933° N; 104.917° W / 24.933; -104.917Координати: 24°56′N 104°55′W / 24.933° N; 104.917° W / 24.933; -104.917
ДржаваМексико
Главен градДуранго
Општини39
Создадена22 мај 1824
Управа
 • ГувернерХорхе Херера Калдера
Површина
 • Вкупна123.317 км2 (47,613 ми2)
 4-та
Најг. вис.&100000000000033400000003.340 м
Население (2012)
 • Вкупно1.667.374
 • Ранг24-та
 • Густина1.4×10−5/км2 (3.5×10−5/ми2)
 • Ранг30-та
Часовен појасСредна стандардна зона (UTC−6)
 • Лете (DST)Средна дневна зона (UTC−5)
Поштенски број34-35
ISO 3166MX-DUR
Мреж. местоOfficial Web Site

Дуранго е сојузна држава во Мексико. Зафаќа површина од 123,317 km2 и население од 1,6 милиони. Главен град е истоимениот Дуранго.