Јукатан (сојузна држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јукатан
Држава
Estado Libre y Soberano de Yucatán
Знаме на ЈукатанАмблем на Јукатан
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 20°50′N 89°0′W / 20.833° СГШ; 89.000° ЗГД / 20.833; -89.000Координати: 20°50′N 89°0′W / 20.833° СГШ; 89.000° ЗГД / 20.833; -89.000
ДржаваМексико
Главен градМерида
Општини106
Создадена23 декември 1823
Управа
 • ГувернерРоландо Запата Бељо
Површина
 • Вкупна39.524 км2 (15,260 ми2)
 20-та
Најг. вис.&10000000000000210000000210 м
Население (2012)
 • Вкупно2,015,977
 • Ранг21-ва
 • Густина0/км2 (0,00.013/ми2)
 • Ранг17-та
Часовен појасСредна часовен појас (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)Средна дневна зона (UTC−5)
Поштенски број97
ISO 3166MX-YUC
Мреж. местоyucatan.gob.mx

Јукатан (шпански: Yucatán) е една од 31 сојузни држави во Мексико, и се наоѓа на југоисток од земјата, на истоимениот полуостров. Од север излегува на Мексиканскиот Залив, на исток се граничи со државата Кинтана Ро, а на југозапад со државата Кампече. Главен град е Мерида. Државата административно е поделена на 106 општини.

Пред доаѓањето на шпанските освојувачи, полуостровот Јукатан бил центар на културата на Маите, а за тоа денес сведочат бројните археолошко наоѓалиштеи. Јукатан е една од последните држави кои се приклучиле на мексиканската федерација. Во текот на XIX век сепарастичката струја настојувале да ја прогласат за самостална сојузна територија, која денес удира со сојузната држава Кинтана Ро.