Агваскалиентес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Агваскалиентес (шпански: Estado de Aguascalientes) е сојузна држава на северот на централно Мексико. Има површина од 5,589 km² и брои околу 944.000 жители, и по двата критериуми е една од најмалите сојузни држави во Мексико.

Местоположбата на сојузната држава државе Агваскалиентес во Мексико

На север се граничи со сојузната држава Закатекас, а на југ со Халиско.

Главен град на Агваскалиентес е Агваскалиентес. Оваа сојузна држава е основана во 1835 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]