Кампече (сојузна држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кампече)
Кампече
Грб на Кампече

Кампече, официјално Слободна и суверена држава Кампече (шпански: Estado Libre y Soberano de Campeche), е една од 32-те држави што ги сочинуваат 32-те федерални единици на Мексико. Сместено во југоисточно Мексико, граничи со државите Табаско на југозапад, Јукатан на североисток и Квинтана Роо на исток; на југоисток со Округот Оринџ Вок во Белиз и од Департманот Петен на Гватемала на југ. Има крајбрежје на запад со Мексиканскиот Залив. Државниот главен град, исто така наречен Кампече, бил прогласен за Светско наследство во 1997 година. Создавањето на државата започнало со градот, кој бил основан во 1540 година кога Шпанците започнале со освојување на Полуостровот Јукатан. За време на колонијалниот период, градот бил богато и важно пристаниште, но се намалил по независноста на Мексико. Кампече бил дел од провинцијата Јукатан, но бил разделен во средината на 19 век, најмногу заради политички несогласувања со градот Мерида. Голем дел од неодамнешната економска преродба на државата се должи на пронаоѓањето на нафта од брегот во 1970-тите, што ги направил крајбрежните градови Кампече и Сиудад дел Кармен важни економски центри. Државата има важни мајански и колонијални; меѓутоа, овие не се толку добро познати или посетени како другите во Јукатан.

Извршната власт на државата е кај гувернерот на Кампече и законодавната власт е кај Конгресот на Кампече, кој е еднодомно законодавно тело составено од 35 пратеници.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]