85. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
85-ти источен меридијан
Означете ги сите координати користејќи: OpenStreetMap  
Преземете ги координатите како: KML   ·   GPX

Меридијанот 85 ° источно од Гринич е линија со должина која се протега од Северниот пол преку Арктичкиот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот пол .

85. источен меридијан претставува голем круг со 95. западен меридијан .

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот пол и упоатувајќи се на југ кон Јужниот пол , 85. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 85°0′E / 90.000° СГШ; 85.000° ИГД / 90.000; 85.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
81°8′N 85°0′E / 81.133° СГШ; 85.000° ИГД / 81.133; 85.000 (Kara Sea) Карско Море
74°35′N 85°0′E / 74.583° СГШ; 85.000° ИГД / 74.583; 85.000 (Russia)  Русија Краснојарски крајПлавникови Острови
74°17′N 85°0′E / 74.283° СГШ; 85.000° ИГД / 74.283; 85.000 (Kara Sea) Карско Море
73°42′N 85°0′E / 73.700° СГШ; 85.000° ИГД / 73.700; 85.000 (Russia)  Русија Краснојарски крај
50°3′N 85°0′E / 50.050° СГШ; 85.000° ИГД / 50.050; 85.000 (Kazakhstan)  Казахстан Околу 6 km
50°0′N 85°0′E / 50.000° СГШ; 85.000° ИГД / 50.000; 85.000 (Russia)  Русија Алтајска Република — околу 11 km
49°54′N 85°0′E / 49.900° СГШ; 85.000° ИГД / 49.900; 85.000 (Kazakhstan)  Казахстан
46°55′N 85°0′E / 46.917° СГШ; 85.000° ИГД / 46.917; 85.000 (China)  Кина Синкјанг, Тибет — од 35°44′N 85°0′E / 35.733° СГШ; 85.000° ИГД / 35.733; 85.000 (Tibet)
28°36′N 85°0′E / 28.600° СГШ; 85.000° ИГД / 28.600; 85.000 (Nepal)    Непал
26°54′N 85°0′E / 26.900° СГШ; 85.000° ИГД / 26.900; 85.000 (India) Индија Индија Бихар, Џарканд — од 24°25′N 85°0′E / 24.417° СГШ; 85.000° ИГД / 24.417; 85.000 (Jharkhand), Одиша — од 22°28′N 85°0′E / 22.467° СГШ; 85.000° ИГД / 22.467; 85.000 (Odisha), Џарканд — од 22°6′N 85°0′E / 22.100° СГШ; 85.000° ИГД / 22.100; 85.000 (Jharkhand), Одиша — од 22°4′N 85°0′E / 22.067° СГШ; 85.000° ИГД / 22.067; 85.000 (Odisha)
19°19′N 85°0′E / 19.317° СГШ; 85.000° ИГД / 19.317; 85.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 85°0′E / 60.000° ЈГШ; 85.000° ИГД / -60.000; 85.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°21′S 85°0′E / 66.350° ЈГШ; 85.000° ИГД / -66.350; 85.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]