155. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
155°
155. западен меридијан

155. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

155. западен меридијан претставува голема кружница со 25. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно на Јужниот Пол, 155. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 155°0′W / 90.000° СГШ; 155.000° ЗГД / 90.000; -155.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
71°36′N 155°0′W / 71.600° СГШ; 155.000° ЗГД / 71.600; -155.000 (Beaufort Sea) Бофортово Море
71°8′N 155°0′W / 71.133° СГШ; 155.000° ЗГД / 71.133; -155.000 (United States)  САД Алјаска
58°1′N 155°0′W / 58.017° СГШ; 155.000° ЗГД / 58.017; -155.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува западно од Кодијак, Алјаска,  САД (при 57°20′N 154°47′W / 57.333° СГШ; 154.783° ЗГД / 57.333; -154.783 (Kodiak Island)), западно од Тугидак, Алјаска,  САД (at 56°25′N 154°48′W / 56.417° СГШ; 154.800° ЗГД / 56.417; -154.800 (Tugidak Island))
19°44′N 155°0′W / 19.733° СГШ; 155.000° ЗГД / 19.733; -155.000 (United States)  САД Хаваи — островот Хаваи
19°20′N 155°0′W / 19.333° СГШ; 155.000° ЗГД / 19.333; -155.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува западно од Малденов Остров,  Кирибати (при 4°0′S 154°58′W / 4.000° ЈГШ; 154.967° ЗГД / -4.000; -154.967 (Malden Island))
60°0′S 155°0′W / 60.000° ЈГШ; 155.000° ЗГД / -60.000; -155.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
77°12′S 155°0′W / 77.200° ЈГШ; 155.000° ЗГД / -77.200; -155.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]