55. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
55°
55. јужен напоредник

55. северен напоредник (55° ЈГШ) — напоредник кој се протега на 75 степени јужно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Атлантскиот, Индискиот, Тихиот Океан и Јужна Америка.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 17 часа и 22 минути за време на декемвриската долгодневница и 7 часа и 10 минути за време на јунската краткодневница.[1]

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 55° ЈГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или океан Белешки
55°0′S 0°0′E / 55.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -55.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан Минува јужно од островот Буве,  Норвешка
55°0′S 20°0′E / 55.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -55.000; 20.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
55°0′S 147°0′E / 55.000° ЈГШ; 147.000° ИГД / -55.000; 147.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш јужно од островот Маквори, Австралија Австралија
Минува веднаш северно од островчињата Бишоп и Клерк, Австралија Австралија
55°0′S 71°14′W / 55.000° ЈГШ; 71.233° ЗГД / -55.000; -71.233 (Чиле)  Чиле Островите Гилберт, Лондондери, Лондон, Томпсон, Гордон, Осте, Наварино и Пиктон, регион Магељанес
55°0′S 67°0′W / 55.000° ЈГШ; 67.000° ЗГД / -55.000; -67.000 (проток Бигл) Тихи Океан Проток Бигл
55°0′S 66°42′W / 55.000° ЈГШ; 66.700° ЗГД / -55.000; -66.700 (Аргентика)  Аргентина Голем Остров, покраина Огнена Земја
55°0′S 66°23′W / 55.000° ЈГШ; 66.383° ЗГД / -55.000; -66.383 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Минува веднаш јужно од островот Естадос,  Аргентина
Минува веднаш јужно од островот Јужна Џорџија,  Јужна Џорџија и Јужни Сендвички Острови (полага право  Аргентина)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Daylight or Darkness Duration Table for One Year“. Архивирано од изворникот на 5 октомври 2016. Посетено на 30 август 2016.