150. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
150°
150. источен меридијан
150 ° споменик во Марулан, Нов Јужен Велс

150. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Австралија, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

150. источен меридијан образува голема кружница со 30. западен меридијан.

Ова е точната средина на австралиската источна стандардна часовен појас, каде што сонцето изгрева во 06.00 часот наутро и заоѓа во 18.00 часот при секоја рамноденица.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 150. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 150°0′E / 90.000° СГШ; 150.000° ИГД / 90.000; 150.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
76°46′N 150°0′E / 76.767° СГШ; 150.000° ИГД / 76.767; 150.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
75°12′N 150°0′E / 75.200° СГШ; 150.000° ИГД / 75.200; 150.000 (Russia)  Русија ЈакутијаНов Сибир
74°48′N 150°0′E / 74.800° СГШ; 150.000° ИГД / 74.800; 150.000 (East Siberian Sea) Источносиборско Море
71°59′N 150°0′E / 71.983° СГШ; 150.000° ИГД / 71.983; 150.000 (Russia)  Русија Јакутија, Магаданска област — од 64°30′N 150°0′E / 64.500° СГШ; 150.000° ИГД / 64.500; 150.000 (Magadan Oblast)
59°41′N 150°0′E / 59.683° СГШ; 150.000° ИГД / 59.683; 150.000 (Sea of Okhotsk) Охотско Море
46°2′N 150°0′E / 46.033° СГШ; 150.000° ИГД / 46.033; 150.000 (Russia)  Русија Сахалинска област — островот Уруп, Курилски Острови
45°49′N 150°0′E / 45.817° СГШ; 150.000° ИГД / 45.817; 150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
8°54′N 150°0′E / 8.900° СГШ; 150.000° ИГД / 8.900; 150.000 (Federated States of Micronesia)  СД Микронезија Намонуито
8°33′N 150°0′E / 8.550° СГШ; 150.000° ИГД / 8.550; 150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
1°40′S 150°0′E / 1.667° ЈГШ; 150.000° ИГД / -1.667; 150.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Емирау
1°41′S 150°0′E / 1.683° ЈГШ; 150.000° ИГД / -1.683; 150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Бизмарково Море
2°27′S 150°0′E / 2.450° ЈГШ; 150.000° ИГД / -2.450; 150.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Њу Хановер
2°31′S 150°0′E / 2.517° ЈГШ; 150.000° ИГД / -2.517; 150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Бизмарково Море
5°8′S 150°0′E / 5.133° ЈГШ; 150.000° ИГД / -5.133; 150.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Островот Нова Британија
6°18′S 150°0′E / 6.300° ЈГШ; 150.000° ИГД / -6.300; 150.000 (Solomon Sea) Соломонско Море
9°38′S 150°0′E / 9.633° ЈГШ; 150.000° ИГД / -9.633; 150.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Островот Нова Гвинеја
9°44′S 150°0′E / 9.733° ЈГШ; 150.000° ИГД / -9.733; 150.000 (Solomon Sea) Соломонско Море Гудинавски Залив
10°5′S 150°0′E / 10.083° ЈГШ; 150.000° ИГД / -10.083; 150.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Островот Нова Гвинеја
10°36′S 150°0′E / 10.600° ЈГШ; 150.000° ИГД / -10.600; 150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Корално Море — минува источно од Вилисов Остров од Коралноморски Острови (при 16°17′S 149°58′E / 16.283° ЈГШ; 149.967° ИГД / -16.283; 149.967 (Willis Island))
22°6′S 150°0′E / 22.100° ЈГШ; 150.000° ИГД / -22.100; 150.000 (Australia) Австралија Австралија Квинсленд, Нов Јужен Велс — од 28°35′N 150°0′E / 28.583° СГШ; 150.000° ИГД / 28.583; 150.000 (New South Wales), минува низ Марулан (при 34°43′S 150°0′E / 34.717° ЈГШ; 150.000° ИГД / -34.717; 150.000 (Marulan))
36°41′S 150°0′E / 36.683° ЈГШ; 150.000° ИГД / -36.683; 150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
37°9′S 150°0′E / 37.150° ЈГШ; 150.000° ИГД / -37.150; 150.000 (Australia) Австралија Австралија Нов Јужен ВелсГрин Кејп
37°15′S 150°0′E / 37.250° ЈГШ; 150.000° ИГД / -37.250; 150.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 150°0′E / 60.000° ЈГШ; 150.000° ИГД / -60.000; 150.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
68°26′S 150°0′E / 68.433° ЈГШ; 150.000° ИГД / -68.433; 150.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]