Огнена Земја (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Огнена Земја, Антарктика и
Јужни Атлантски Острови

Главен град Ушуаја
Површина 21.263 км2 / 1.002.445 км21 km²
Население 101.079 (2001)
Густина 4,75 жит/км2 / 0,11/km²
Гувернер Фабијана Риос
Демоним Аргентинци

image_map =

ISO 3166-2 AR-V
{{{image_map}}}

Огнена Земја (полн назив: Огнена Земја, Антарктика и Јужни Атлантски Острови; шпански: Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur) е покраина во Аргентина. Се граничи со Чиле и Атлантикот. Со остатокот од Аргентина нема копнена врска.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Антарктичкиот дел понеѓу меридијаните 25º западно и 74º западно

Покраината може да се подели на 3 области: островите во Огнена Земја, Аргентински Антарктик и Островите во Јужниот Атлантик.

Огнена земја[уреди | уреди извор]

Види Огнена Земја

Има ниски планини и песочни плажи. Има на север неколк степи и помали реки како Гранде, Mонетa, Она, Ласифашај. карактеристична е по ниските температури (годишна просечна 5.3 °C), и врнежи од 300 mm на север и 550 mm на југ.

Аргентински Антарктик[уреди | уреди извор]

Види Аргентински Антарктик

Тука преку целата година е ладно и ветровито.

Островите во Јужниот Атлантик[уреди | уреди извор]

Види Островите во Јужниот Атлантик

Тука е климата нешто попријатна, со исклучок на Фокландски Острови.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Оваа покраина има исклучителни поволности поради сигурната поддршка на индустријата и неиселувањето на населението.

Стандардот на населението е исклучително висок исто како и во главниот град Буенос Аирес, и покраината Санта Крус.

Тука има големо присуство на корејски компании (Samsung) плазма телевизори, ЦД-ромови, ДВД дискови, мобилни телефони и сл.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на 4 департмани (departamentos), од кои само првите два се под аргентинска власт:

  1. Ушуаја (гл. град Ушуаја)
  2. Рио Гранде (гл. град Рио Гранде)
  3. Аргентински Антарктик:
  4. Фокландски острови

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]