Чубут (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чубут (Chubut)
Bandera de la Provincia del Chubut.svg
Главен град Роусон
Површина 224,686 km²
Население 413,237 (2001)
Густина 1.84/km²
Гувернер Марио дес Невес
Демоним Чибутанец (Chubutense)
ISO 3166-2 AR-U
Provincia de Chubut, Argentina.png

Чубут (шпански: Provincia del Chubut, велшки: Talaith Chubutis) е покраина во јужниот дел на Аргентина. Името на покраината доаѓа од јазикот на народот Техуелче, т.е. зборот chupat, што значи „искрено“. Но постои и збор chupat кој е сличен со шпанскиот збор chupar, што значи „цица“ (или народно, „пие алкохол“).

Карактеристична е по тоа што има доста велшко население, потомци на некогашните доселеници.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Поровинцијата е поделена на 15 департмани (departamentos).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]