Прејди на содржината

Кориентес (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кориентес
Главен град Кориентес
Површина 88,199 km²
Население 930,991 (2001)
Густина 10.6/km²
Гувернер Артуро Коломби
Демоним кориентинец (correntino)
ISO 3166-2 AR-W

Кориентес (шпански: Corrientes) е една од 24 покраини на Аргентина сместена во северниот дел на регионот Месопотамија. Се граничи со: Парагвај, бразилската покраина Мисионес, Уругвај, Ентре Риос, Санта Фе и Чако.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината има 25 департмани (departamentos):

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]