Чако (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чако
Flag of Chaco province in Argentina 2007.jpg
Главен град Резистенсија
Површина 99,633 km²
Население 984,446 (2001)
Густина 9.9/km²
Гувернер Хорхе Капитанич
Демоним чакиец (Chaqueño)
ISO 3166-2 AR-H
Provincia de Chaco, Argentina.png

Чако (шпански: Chaco) е покраина на Аргентина, сместена во северниот дел на земјата во близина на границата со Парагвај. Главен град е Резистенсија на реката Парана. Втор град по големина е Президенсија Роке Саенз Пења.

Чако се граничи со покраините Салта и Сантјаго дел Естеро на запад, Формоза на север и исток, Кориентес и Парагвај на југоисток и Санта Фе на југ. Од 1950 до 1955, Чако се нарекувал „Президенте Перон“ (по Хуан Перон).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на 25 департмани (departamentos).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]