Катамарка (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катамарка (Catamarca)
Stemma catamarca.gif|
Локација
Provincia de Catamarca, Argentina.png|
Информации
Главен град Сан Фернандо дел Валје де Катамарка
Површина 102,602 km²
Ранг 11та
Население
(2001 попис)
334,568
Ранг 14та
Гувернер
(2005-2011)
Едуардо Бриѕуела

Катамарка (шпански: Catamarca) е една од 24-те покраини во Аргентина, лоцирана во северозападниот дел на земјата. Главен град е Сан Фернандо дел Валје де Катамарка. Покраината има население од 334.568 жтеили и површина од 102.602 км². катамарка се грничи со Салта, Тукуман, Сантиаго дел Естеро, Кордоба, и Ла Риоха. На запад се граничи со Чиле.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Постојат вде верзии за настанувањето на имет. Според првата на јазикот кечуа зборовите cata („падина“) и marca („тврдина“) го образуваат поимот „тврдина на падината“, додека според втората на ајмарскиот јазик зборовите catán („мал“) и marca („град или лос“) го образуваат поимот „мал град или лос“.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Катамарка е поделена на 16 департамани (departamentos).


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]