Сантјаго дел Естеро (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сантјаго дел Естеро


Coat of Arms

Главен град Сантјаго дел Естеро
Површина 136,351 km²
Население 804,457 (2001)
Густина 5.9/km²
Гувернер Хералдо Самора
Демоним Сантигванец
ISO 3166-2 AR-G

Сантјаго дел Естеро (шпански: Santiago del Estero) е покраина во Аргентина, сместена на северот од земјата. Се граничи со Салта, Чако, Санта Фе, Кордоба, Катамарка и Тукуман.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на 27 департмани (departamentos).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]