Прејди на содржината

Мисионес (покраина)

Координати: 26°42′S 51°24′W / 26.700° ЈГШ; 51.400° ЗГД / -26.700; -51.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Mисионес


Грб

Главен град Посадас
Површина 29,801 km²
Население 965,522 (2001)
Густина 32.4/km²
Гувернер Д-р Морис Клос
Демоним Мисионер (Misionero)
ISO 3166-2 AR-N

Мисионес (шпански: Misiones) е една од покраините во Аргентина сместена во североисточниот дел на земјата во регионот Месопотамија. Се граничи со Парагвај на северозапад, Бразил на север и исток, и Кориентес на југозапад.

Географија[уреди | уреди извор]

Мисионес е претпоследна покраина по големина пред Тукуман.

Во покраината течат три поголми реки од кои едната е парана, па реката Уругвај и Игуазу. Спектакуларните vodopadi Игуасу се наоѓаат во оваа покраина, кои ги делат заедно со Бразил.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата е суптропска, но нема суви сезони, што ја прави земјата на покраина многу плодна и обработлива. Растителноста наречена "Selva Misionera" е впрочем суптропска џунгла.

Неселение[уреди | уреди извор]

Во Мисионес живеат 965,522 луѓе. Мнозинствоте се имигранти ос Европа. Најмногу има Италијанци, па Германци, Шпанци, Полјаци, Украинци, Французи, Швајцарци, Руси, Швеѓани, Данци, Арапи, и Јапонци.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Административна поделба на Мисионес

Најголемиот економски придонес доаѓа од џунглата, претежно туризам и сеча на дрво. Најексплоатирани дрва се гватамбу, кедар, петириби, инкеза, анчико, евкалиптус и гвејката. Други култури кои се одгледуваат се чај, тутун, шеќерна трска, ориз и кафе.

Неписменоста изнесува е 8,6 %.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината има 17 департмани (departamentos):

Покраина[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

26°42′S 51°24′W / 26.700° ЈГШ; 51.400° ЗГД / -26.700; -51.400