Прејди на содржината

Рио Негро (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рио Негро

Грб
Главен град Виедма
Површина 203,013 km²
Население 552,822 (2001)
Густина 2,72/km²
Гувернер Мигел Саиз
Демоним Рионегрин (Rionegrino)
ISO 3166-2 AR-R
Топологија на северна Патагонија.

Рио Негро (шпански: Río Negro) е покраина во Аргентина, сместена на северниот раб од Патагонија. Се граничи со покраините Чубут, Неукен, Мендоса, Лапампа и Буенос Аирес. На исток излегува на Атлантикот.

Географија и клима

[уреди | уреди извор]

На северот од Патагонија, реката Лимај служи како природна граница со Неукента на запад, и реката Колорадо и Ла Пампа на север.

Плодните долини на Андите примаат повеже од 2000 мм годишни врнежи од дожд, додека другиот дел едвај 200 мм. летата претежно се топли, но во зима снег може да се забележи на островите Чоеле Чоел.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Економијата во покраината е сконцентрирана на земјоделството по тековите на големите реки. Тука се произведува околу 40% од вкупното аргентинско производство на јаболка и сокови.

Рибарството во Атлантикот има годишен улов на 11.000 тони на риба и 8.000 на друга морска храна. Голем дел оди за извоз.

Има две главни туристички места: Андите и Атлантскиот брег.

Поглед на Нахуел Хуапи езерото и градот Барилоче

Административна поделба

[уреди | уреди извор]

Провинцијата е поделена на 13 департмани (departamentos).

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]