45. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
45°
45. северен напоредник

45. северен напоредник (45° СГШ) — напоредник кој лежи 45 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна мерика и Атлантскиот Океан. Овој напоредник често се нарекува полпатна точка помеѓу екваторот и Северниот Пол, но вистинската средина лежи 16 км северно бидејќи Земјата има облик на издолжен сфероид (т.е. испакната е на екваторот, а зарамнета на половите).[1]

На оваа географска должина, Сонцето е видливо 15 часа и 37 минути за време на летната долгодневица и 8 часа и 46 минути за време на зимската краткодневица. Пладневното сонце стои 21,6° над јужниот хоризонт при декемврискиот сонцестој, 68,4° при јунскиот сонцестој и точно 45,0° на секоја рамнодневица.[2]

Низ светот[уреди | уреди извор]

Сончев часовник на 45. напоредник во Сењ, Хрватска. Натписот е на глаголица.
Споменик на 45. напоредник во Пон Делизер, Франција.

Почнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, напоредникот 45° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија
или море
Белешки
45°0′N 0°0′E / 45.000° СГШ; 0.000° ИГД / 45.000; 0.000 (Нулти меридијан)  Франција Аквитанија
Југ-Пиринеи
Лимузен
Оверњ
Рона-Алпи — минувајќи веднаш јужно од Гренобл
Прованса-Алпи-Азурен Брег
45°0′N 6°44′E / 45.000° СГШ; 6.733° ИГД / 45.000; 6.733 (Италија)  Италија Пиемонт — минувајќи веднаш јужно од Торино
Ломбардија — минувајќи крај Вогера
Емилија-Ромања — минувајќи веднаш јужно од Пјаченца
Ломбардија
Венето — минувајќи веднаш јужно од Ровиго
45°0′N 12°27′E / 45.000° СГШ; 12.450° ИГД / 45.000; 12.450 (Јадранско Море) Јадранско Море Венецијански Залив
45°0′N 13°44′E / 45.000° СГШ; 13.733° ИГД / 45.000; 13.733 (Хрватска)  Хрватска Истра, островите Црес и Крк, па повторно по копното
45°0′N 15°46′E / 45.000° СГШ; 15.767° ИГД / 45.000; 15.767 (Босна и Херцеговина)  Босна и Херцеговина
45°0′N 18°44′E / 45.000° СГШ; 18.733° ИГД / 45.000; 18.733 (Хрватска)  Хрватска
45°0′N 19°6′E / 45.000° СГШ; 19.100° ИГД / 45.000; 19.100 (Србија)  Србија Минувајќи низ центарот на Рума и низ северниот дел на Сремска Митровица
Минувајќи по северниот раб на Стара Пазова, 30 км СЗ од Белград
45°0′N 21°24′E / 45.000° СГШ; 21.400° ИГД / 45.000; 21.400 (Романија)  Романија Минувајќи веднаш северно од Плоешт и веднаш јужно од Тргу Жиу
45°0′N 29°39′E / 45.000° СГШ; 29.650° ИГД / 45.000; 29.650 (Црно Море) Црно Море
45°0′N 33°36′E / 45.000° СГШ; 33.600° ИГД / 45.000; 33.600 (Крим) Крим Под управа на  Русија, полага право  Украина — минувајќи веднаш северно од Симферопол и веднаш јужно од Феодосија
45°0′N 35°24′E / 45.000° СГШ; 35.400° ИГД / 45.000; 35.400 (Црно Море) Црно Море
45°0′N 37°13′E / 45.000° СГШ; 37.217° ИГД / 45.000; 37.217 (Русија)  Русија Минувајќи веднаш јужно од Краснодар и веднаш јужно од Ставропол
45°0′N 47°15′E / 45.000° СГШ; 47.250° ИГД / 45.000; 47.250 (Касписко Море) Касписко Море
45°0′N 51°4′E / 45.000° СГШ; 51.067° ИГД / 45.000; 51.067 (Казахстан)  Казахстан Мангистауска област
45°0′N 56°0′E / 45.000° СГШ; 56.000° ИГД / 45.000; 56.000 (Узбекистан)  Узбекистан Каракалпакстан (автономна република) – со островот Преродба во Аралското Море
45°0′N 59°50′E / 45.000° СГШ; 59.833° ИГД / 45.000; 59.833 (Казахстан)  Казахстан Кизилординска област
Јужноказахстанска област
Жамбилска област
Алматинска област
45°0′N 80°2′E / 45.000° СГШ; 80.033° ИГД / 45.000; 80.033 (Кина)  Кина Синѓанг
45°0′N 93°13′E / 45.000° СГШ; 93.217° ИГД / 45.000; 93.217 (Монголија) Монголија Монголија покраините Гови-Алтај
Бајанхонгор
Оворхангај
Дундгови
Дорногови
45°0′N 111°46′E / 45.000° СГШ; 111.767° ИГД / 45.000; 111.767 (Кина)  Кина Внатрешна Монголија
45°0′N 112°31′E / 45.000° СГШ; 112.517° ИГД / 45.000; 112.517 (Монголија) Монголија Монголија Сухбатор
45°0′N 114°7′E / 45.000° СГШ; 114.117° ИГД / 45.000; 114.117 (Кина)  Кина Внатрешна Монголија
Ѓилин
Хејлунгѓанг
45°0′N 131°30′E / 45.000° СГШ; 131.500° ИГД / 45.000; 131.500 (Русија)  Русија Приморски крај — минувајќи низ езерото Ханка
45°0′N 136°37′E / 45.000° СГШ; 136.617° ИГД / 45.000; 136.617 (Јапонско Море) Јапонско Море Минувајќи веднаш јужно од островот Ришири, Јапонија
45°0′N 141°41′E / 45.000° СГШ; 141.683° ИГД / 45.000; 141.683 (Јапонија) Јапонија Хокаидо
45°0′N 142°32′E / 45.000° СГШ; 142.533° ИГД / 45.000; 142.533 (Охотско Море) Охотско Море
45°0′N 147°31′E / 45.000° СГШ; 147.517° ИГД / 45.000; 147.517 (Курилски Острови) Курилски Острови Островот Итуруп, под управа на  Русија, полага право Јапонија
45°0′N 147°59′E / 45.000° СГШ; 147.983° ИГД / 45.000; 147.983 (Тихи Океан) Тихи Океан
45°0′N 124°1′W / 45.000° СГШ; 124.017° ЗГД / 45.000; -124.017 (САД)  САД Орегон — минувајќи веднаш северно од Салем
Ајдахо
Монтана
границата Монтана-Вајоминг (приближно)
Јужна Дакота
Минесота — минувајќи низ Минеаполис
Висконсин — минувајќи низ точка 45 × 90 (на полпат меѓу Северниот Пол и екваторот и полпат меѓу нултиот и 180. меридијан)
45°0′N 87°37′W / 45.000° СГШ; 87.617° ЗГД / 45.000; -87.617 (ез. Мичиген) езеро Мичиген залив Грин — територијални води на САД
45°0′N 87°21′W / 45.000° СГШ; 87.350° ЗГД / 45.000; -87.350 (САД)  САД Висконсин — полуостров Дор
45°0′N 87°9′W / 45.000° СГШ; 87.150° ЗГД / 45.000; -87.150 (ез. Мичиген) езеро Мичиген Територијални води на САД
45°0′N 86°9′W / 45.000° СГШ; 86.150° ЗГД / 45.000; -86.150 (САД)  САД Мичиген — остров Јужно Маниту
45°0′N 86°5′W / 45.000° СГШ; 86.083° ЗГД / 45.000; -86.083 (ез. Милиген) езеро Мичиген Територијални води на САД
45°0′N 85°46′W / 45.000° СГШ; 85.767° ЗГД / 45.000; -85.767 (САД)  САД Мичиген — полуостров Лилано (округот Лилано)
45°0′N 86°5′W / 45.000° СГШ; 86.083° ЗГД / 45.000; -86.083 (ез. Мичиген) езеро Мичиген залив Гранд Траверс — територијални води на САД
45°0′N 85°47′W / 45.000° СГШ; 85.783° ЗГД / 45.000; -85.783 (САД)  САД Мичиген (окрузите Антрим, Оцего, Монтморанси и Алпена)
45°0′N 83°26′W / 45.000° СГШ; 83.433° ЗГД / 45.000; -83.433 (ез. Хјурон) езеро Хјурон Територијални води на САД и Канада
45°0′N 81°27′W / 45.000° СГШ; 81.450° ЗГД / 45.000; -81.450 (Канада)  Канада Онтарио — полуостров Брус
45°0′N 81°11′W / 45.000° СГШ; 81.183° ЗГД / 45.000; -81.183 (ез. Хјурон) езеро Хјурон залив Џорџијан — територијални води на Канада
45°0′N 79°59′W / 45.000° СГШ; 79.983° ЗГД / 45.000; -79.983 (Канада)  Канада Онтарио
45°0′N 74°54′W / 45.000° СГШ; 74.900° ЗГД / 45.000; -74.900 (САД)  САД Њујорк — во протег од околу 10 км
45°0′N 74°46′W / 45.000° СГШ; 74.767° ЗГД / 45.000; -74.767 (Канада)  Канада Онтарио — остров Корнвол
Квебек — минува веднаш северно од границата со Њујорк,  САД
45°0′N 73°54′W / 45.000° СГШ; 73.900° ЗГД / 45.000; -73.900 (САД)  САД Њујорк — минува веднаш јужно од границата со Квебек,  Канада
Вермонт — минува веднаш јужно од границата со Квебек,  Канада
Њу Хемпшир
Мејн
45°0′N 67°4′W / 45.000° СГШ; 67.067° ЗГД / 45.000; -67.067 (зал. Пасамакводи) залив Пасамакводи
45°0′N 67°0′W / 45.000° СГШ; 67.000° ЗГД / 45.000; -67.000 (Канада)  Канада остров Диер, Њу Бранзвик
45°0′N 66°57′W / 45.000° СГШ; 66.950° ЗГД / 45.000; -66.950 (зал. Фанди) залив Фанди Територијални води на Канада
45°0′N 65°10′W / 45.000° СГШ; 65.167° ЗГД / 45.000; -65.167 (Канада)  Канада Нова Шкотска — минувајќи веднаш северно од Форт Едвард
45°0′N 61°57′W / 45.000° СГШ; 61.950° ЗГД / 45.000; -61.950 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
45°0′N 1°12′W / 45.000° СГШ; 1.200° ЗГД / 45.000; -1.200 (Франција)  Франција Аквитанија — минувајќи веднаш северно од Бордо

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Half-Way to the Pole Line“. 2 May 2006. Архивирано од изворникот на 2 May 2006. Посетено на 16 July 2018.
  2. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. aa.usno.navy.mil. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на 16 July 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]