15. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
15°
15. источен меридијан
Споменик со кој се обележува минувањето на меридијанот низ Старград, Полска.
Споменик со кој се обележува минувањето на меридијанот низ Герлиц, најисточниот град во Германија.
Ознака за 15-ти меридијан на тротоарот во Јиндрихув Храдец, Чешка

15. источен меридијан (15° ИГД) — меридијан која протега од Северниот пол преку Северноледениот Океан, Европа, Африка, Атлантскиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот пол.

Меридијанот образува голема кружница со 165. западен меридијан. Претставува централната оска на Средноевропското време.[1]

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот пол и тргнувајќи на југ до Јужниот пол, 15. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава,територија и море Белешки
90°0′N 15°0′E / 90.000° СГШ; 15.000° ИГД / 90.000; 15.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
79°42′N 15°0′E / 79.700° СГШ; 15.000° ИГД / 79.700; 15.000 (Norway)  Норвешка Островот Западен Шпицберген, Шпицбершки Острови
79°8′N 15°0′E / 79.133° СГШ; 15.000° ИГД / 79.133; 15.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Гренландско Море
Норвешко Море
68°51′N 15°0′E / 68.850° СГШ; 15.000° ИГД / 68.850; 15.000 (Norway)  Норвешка Островите Лангеја, Евствогеј и Хинеја
68°16′N 15°0′E / 68.267° СГШ; 15.000° ИГД / 68.267; 15.000 (Vestfjord) Вестфјорд
67°59′N 15°0′E / 67.983° СГШ; 15.000° ИГД / 67.983; 15.000 (Norway)  Норвешка Островот Енгелеј и на копното
66°9′N 15°0′E / 66.150° СГШ; 15.000° ИГД / 66.150; 15.000 (Sweden)  Шведска Околу 1111 km
56°9′N 15°0′E / 56.150° СГШ; 15.000° ИГД / 56.150; 15.000 (Baltic Sea) Балтичко Море
55°11′N 15°0′E / 55.183° СГШ; 15.000° ИГД / 55.183; 15.000 (Denmark)  Данска Островот Борнхолм, околу 21 km. Постои мал споменик на 55° N; 15° E / 55° СГШ; 15° ИГД / 55; 15
55°0′N 15°0′E / 55.000° СГШ; 15.000° ИГД / 55.000; 15.000 (Baltic Sea) Балтичко Море
54°5′N 15°0′E / 54.083° СГШ; 15.000° ИГД / 54.083; 15.000 (Poland)  Полска
51°19′N 15°0′E / 51.317° СГШ; 15.000° ИГД / 51.317; 15.000 (Germany)  Германија Околу 16 km близу Герлиц
51°10′N 15°0′E / 51.167° СГШ; 15.000° ИГД / 51.167; 15.000 (Poland)  Полска
51°1′N 15°0′E / 51.017° СГШ; 15.000° ИГД / 51.017; 15.000 (Czech Republic)  Чешка Околу 3 km
50°59′N 15°0′E / 50.983° СГШ; 15.000° ИГД / 50.983; 15.000 (Poland)  Полска Околу 6 km
50°56′N 15°0′E / 50.933° СГШ; 15.000° ИГД / 50.933; 15.000 (Czech Republic)  Чешка Ознака може да се забележи во бетонот во Јиндрихув Храдец, но попрецизно е да се обележи 100 m позападно.[2]
49°1′N 15°0′E / 49.017° СГШ; 15.000° ИГД / 49.017; 15.000 (Austria)  Австрија
46°37′N 15°0′E / 46.617° СГШ; 15.000° ИГД / 46.617; 15.000 (Slovenia)  Словенија Скоро да се поклопува со линијата која ја дели земјата во насока запад-исток. Подигнат е споменик во селото Врхтребње.[3]
45°30′N 15°0′E / 45.500° СГШ; 15.000° ИГД / 45.500; 15.000 (Croatia)  Хрватска Копно, и островите Паг, Сеструњ и Дуги Оток
44°2′N 15°0′E / 44.033° СГШ; 15.000° ИГД / 44.033; 15.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Јадранско Море
42°0′N 15°0′E / 42.000° СГШ; 15.000° ИГД / 42.000; 15.000 (Italy)  Италија На плажата Термоли; 7-метарски споменик ја означува координатната точка 42° N; 15° E / 42° СГШ; 15° ИГД / 42; 15[4]
40°12′N 15°0′E / 40.200° СГШ; 15.000° ИГД / 40.200; 15.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Тиренско Море
38°23′N 15°0′E / 38.383° СГШ; 15.000° ИГД / 38.383; 15.000 (Italy)  Италија Островот Вулкано
38°22′N 15°0′E / 38.367° СГШ; 15.000° ИГД / 38.367; 15.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Тиренско Море
38°9′N 15°0′E / 38.150° СГШ; 15.000° ИГД / 38.150; 15.000 (Italy)  Италија Островот Сицилија, преку вулканот Етна
36°42′N 15°0′E / 36.700° СГШ; 15.000° ИГД / 36.700; 15.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море
32°25′N 15°0′E / 32.417° СГШ; 15.000° ИГД / 32.417; 15.000 (Libya)  Либија
23°0′N 15°0′E / 23.000° СГШ; 15.000° ИГД / 23.000; 15.000 (Chad) Чад Чад За само 1 km - меридијанот минува само низ најсевернозападната точка на земјата
22°59′N 15°0′E / 22.983° СГШ; 15.000° ИГД / 22.983; 15.000 (Niger)  Нигер
16°22′N 15°0′E / 16.367° СГШ; 15.000° ИГД / 16.367; 15.000 (Chad) Чад Чад Минува низ Чад. Минува западно од Нџамена
12°7′N 15°0′E / 12.117° СГШ; 15.000° ИГД / 12.117; 15.000 (Cameroon)  Камерун
10°0′N 15°0′E / 10.000° СГШ; 15.000° ИГД / 10.000; 15.000 (Chad) Чад Чад
8°41′N 15°0′E / 8.683° СГШ; 15.000° ИГД / 8.683; 15.000 (Cameroon)  Камерун
6°45′N 15°0′E / 6.750° СГШ; 15.000° ИГД / 6.750; 15.000 (Central African Republic)  ЦАР
4°25′N 15°0′E / 4.417° СГШ; 15.000° ИГД / 4.417; 15.000 (Cameroon)  Камерун
2°1′N 15°0′E / 2.017° СГШ; 15.000° ИГД / 2.017; 15.000 (Republic of the Congo)  Република Конго
4°35′S 15°0′E / 4.583° ЈГШ; 15.000° ИГД / -4.583; 15.000 (Democratic Republic of the Congo)  ДР Конго
5°52′S 15°0′E / 5.867° ЈГШ; 15.000° ИГД / -5.867; 15.000 (Angola)  Ангола
17°23′S 15°0′E / 17.383° ЈГШ; 15.000° ИГД / -17.383; 15.000 (Namibia) Намибија Намибија
23°21′S 15°0′E / 23.350° ЈГШ; 15.000° ИГД / -23.350; 15.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 15°0′E / 60.000° ЈГШ; 15.000° ИГД / -60.000; 15.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°15′S 15°0′E / 69.250° ЈГШ; 15.000° ИГД / -69.250; 15.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка
Дрвен знак на 15. источен меридијан кој минува низ Јештед-Козаков срт. Направен од страна на месната група наречена Јештедачи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Stargard Szczecinski“. StayPoland.com. Архивирано од изворникот на 2009-09-03. Посетено на 2009-08-31.
  2. http://www.prazdninynavenkove.cz/en/lokalita/4/cms/206/The[мртва врска] confusion over the 15th meridian in Jindřichův Hradec. Accessed 2014-12-29. Archived[мртва врска] 2014-12-31.
  3. Jenko, Marjan (2005). „O pomenu meridiana 15° vzhodno od Greenwicha“ [About the Significance of the 15th Degree to the East of Greenwich Meridian] (PDF). Geodetski vestnik (словенечки). 49 (4). стр. 637–638. Посетено на 5 January 2010.
  4. „| Non dite l'ora 'esatta' se non siete a Termoli. Per l'Italia e tutta l'Europa centrale!Moliseinvita“. moliseinvita.it (италијански). 2015-09-23. Посетено на 2017-12-29.

Поврзано[уреди | уреди извор]