Норвешко Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Норвешкото Море и околните мориња

Норвешкото Море е море помеѓу Атлантскиот и Северниот Леден Океан. Околу него се наоѓаат Норвешка, Фарските Острови, Исланд и Гренланд. На север од него е Северниот Леден Океан.