Јиндрихув Храдец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јиндрихув Храдец
Град
Плоштадот мир со колоната Света Троjца
Плоштадот мир со колоната Света Троjца
Знаме на Јиндрихув ХрадецГрб на Јиндрихув Храдец
Country Чешка
РегионЈужнo Бохемиски регион
ОкругОкруг Јиндрихув Храдец
Првпат спомнат1220 година
Управа
 • ГрадоначалникЈан Мичак
Површина
 • Вкупна74,27 км2 (2,868 ми2)
Надм. вис.&10000000000000475000000475 м
Население (2020-01-01[1])
 • Вкупно21.419
 • Густина2,9/км2 (7,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code377 01
Мреж. местоjh.cz

Јиндрихув Храдец ([ˈjɪndr̝ɪxuːf ˈɦradɛts] ( слушнете)врска=|За овој звук  ; германски: Neuhaus) — град во Јужнoчешкиот крај на Чешката Република. Има приближно 21.500 жители и е главен град на округот Јиндрухув Храдец .

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population of Municipalities – 1 January 2020“. Czech Statistical Office. 2020-04-30.