Јужночешки крај

Координати: 49°05′N 14°40′E / 49.083° СГШ; 14.667° ИГД / 49.083; 14.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужночешки крај (Jihočeský kraj)
Типично јужночешко село
Знаме
Грб
Земја Чешка
Главен град Ческе Будјејовице
Окрузи
Површина 10.056 км2
Највисока точка Плеху
 - надморска висина 1.378 м
Население 626.870 (06/2005)
Густина 62 /km² (161 /sq mi)
Градоначалник Јиржи Зимола (ČSSD)
ISO 3166-2 CZ-JC
Таблички C
Website : http://www.kraj-jihocesky.cz/

Јужночешкиот крај (чешки: Jihočeský kraj), или Јужна Бохемија, крај во Чешка, кој е сместен во најјужниот дел на историската област Чешка, и на мал дел во југозападна Моравија. Се граничи со П’лзењскиот, Средночешкиот, Височинскиот крај и Јужна Моравија. На југ се граничи со Австрија и Германија. До 30 мај 2001 регионот се викал Будјејовички крај (Budějovický kraj) или Чешкобудјејовички крај (Českobudějovický kraj) според неговиот административен центар Ческе Будјејовице.

Реки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Јужночешкиот крај

49°05′N 14°40′E / 49.083° СГШ; 14.667° ИГД / 49.083; 14.667