Прејди на содржината

В’лтава

Координати: 50°20′29″N 14°28′30″E / 50.34139° СГШ; 14.47500° ИГД / 50.34139; 14.47500
Од Википедија — слободната енциклопедија
50°20′29″N 14°28′30″E / 50.34139° СГШ; 14.47500° ИГД / 50.34139; 14.47500
В’лтава
Vltava
Река
Реката В’лтава низ Прага
Земја Чешка
Региони Јуженочешки крај, Средночешки крај
Притоки
 - леви Бероунка, Отава
 - десни Лужнице, Сазава
Градови Чешки Крумлов, Ческе Будјејовице, Прага
Извор Черни поток
 - место Черна Хора, Шумава
 - височина 1.172 м
 - координати 48°58′29″N 13°33′39″E / 48.97472° СГШ; 13.56083° ИГД / 48.97472; 13.56083
Утока Елба
 - местоположба Мјелник
 - височина 155 м
 - координати 50°20′29″N 14°28′30″E / 50.34139° СГШ; 14.47500° ИГД / 50.34139; 14.47500
Должина 430 км
Слив 28.090 км2
Истек
 - просечен 149,9 м3
Течението и сливот на реката В’лтава од изворот до Елба
Течението и сливот на реката В’лтава од изворот до Елба
Течението и сливот на реката В’лтава од изворот до Елба
Течението и сливот на реката В’лтава од изворот до Елба
Течението и сливот на реката В’лтава од изворот до Елба
На Ризницата: В’лтава

В’лтава (чешки: Vltava, германски: Moldau) — најдолгата река во Чешка, лева притока на Лаба (Елба). Извира на североисточните ограноци на Шумава (Чешка Шума). Постојат три изворни крака именувани Топла, Ладна и Тревната В’лтава (Teplá, Studená и Travnatá Vltava).

В’лтава е долга 446 км, а површината на нејзиниот слив изнесува 28.090 км2. Кај месноста Мјелник се влева во Лаба. Просечниот проток кај Прага е 142 м3/с. Пловна е од Штеховица до устието, околу 84 км. Главни приотки од левата страна се Бероунка и Отава, а од десната страна Лужнице и Сазава. На реката се подигнати неколку хидроцентрали (Орлик, Штеховице и др.), додека пак најголема брана е Липно.

Чесите ја сметаат В’лтава за своја национална река. Позната е симфонијатаВ’лтава“ од циклусот „Моја татковина“ (Má vlast) на чешкиот композитор Беджих Сметана.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]