Беджих Сметана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беджих Сметана околу 1878 г.

Беджих Сметана (чешки: Bedřich Smetana; 2 март 182412 мај 1884) — чешки композитор и диригент. Роден е во Литомишл на 2 март 1824, починал во Прага, на 12 мај 1884[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Litomyšlský rodák Bedřich Smetana
  2. „Bedřich Smetana“. Архивирано од изворникот на 2021-03-02. Посетено на 2021-02-04.