Прејди на содржината

Средночешки крај

Координати: 49°59′54″N 14°32′50″E / 49.99833° СГШ; 14.54722° ИГД / 49.99833; 14.54722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Средночешки крај (Středočeský kraj)
Катедралата Св. Барбара во Кутна Гора
Знаме
Грб
Земја Чешка
Главен град Прага
Дистрикти
Површина 11.014 км2
Највисока точка Ток
 - надморска висина 865 м
Население 1.154.193 (09/2005)
Густина 105 /km² (272 /sq mi)
Гувернер Давид Рат (ЧССД)
ISO 3166-2 CZ-ST
Таблички S
Website : http://www.kr-stredocesky.cz/

Средночешкиот крај (чешки: Středočeský kraj), или Централна Бохемија, крај во Чешката Република, сместен во средишниот дел на историската област Чешка. Административен центар е главниот град Прага, кој е во средината на самиот регион.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите на Средночешкиот крај

49°59′54″N 14°32′50″E / 49.99833° СГШ; 14.54722° ИГД / 49.99833; 14.54722