Оломоучки крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оломоучки крај (Olomoucký kraj)
Поглед на Прадјед
Flag of Olomouc Region.svg
Знаме
Olomouc Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Оломоуц
Окрузи
Површина 5.267 км2
Највисока точка Прадјед
 - надморска висина 1.492 м
Население 639.033 (06/2005)
Густина 121 /km² (313 /sq mi)
Гувернер Мартин Тесаржик
ISO 3166-2 CZ-OL
Таблички M
Olomoucky kraj.svg
Website : http://www.kr-olomoucky.cz/

Оломоучкиот крај (чешки: Olomoucký kraj) крај во Чешката Република, во северозапдниот и средишниот дел на историската област Моравија и мал дел во Шлеска. Името го носи по неговиот административен центар Оломоуц.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Оломоучкиот крај