Оломоучки крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оломоучки крај (Olomoucký kraj)
Поглед на Прадјед
Flag of Olomouc Region.svg
Знаме
Olomouc Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Оломоуц
Окрузи
Површина 5.267 км²
Највисока точка Прадјед
 - надморска висина 1.492 м
Население 639.033 (06/2005)
Густина 121 /km² (313 /sq mi)
Гувернер Мартин Тесаржик
ISO 3166-2 CZ-OL
Таблички M
Olomoucky kraj.svg
Website : http://www.kr-olomoucky.cz/


Оломоучкиот крај (чешки: Olomoucký kraj) крај во Чешката Република, во северозапдниот и средишниот дел на историската област Моравија и мал дел во Шлезија. Името го носи по неговиот административен центар Оломоуц.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Оломоучкиот крај