Прејди на содржината

Моравскошлески крај

Координати: 49°50′8″N 18°17′33″E / 49.83556° СГШ; 18.29250° ИГД / 49.83556; 18.29250
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°50′8″N 18°17′33″E / 49.83556° СГШ; 18.29250° ИГД / 49.83556; 18.29250
Моравскошлески крај
крај
Поткопаната црква во Карвина
Знаме
Грб
Официјално име: Moravskoslezský kraj
Земја Чешка
Главен град Острава
 - центар Масариково намјести
 - височина 260 m (853 ft)
 - координати 49°50′8″N 18°17′33″E / 49.83556° СГШ; 18.29250° ИГД / 49.83556; 18.29250
Највисока точка Прадјед
 - местоположба Хруби Јесеник
 - височина 1.491 м
Најниска точка
 - височина 195 м
Површина 5.445 км2
Население 1.251.883 (2006)
Хитман Мирослав Новак (ČSSD)
ISO 3166-2 CZ-MO
Таблички T
Локација а регионот во Чешка
Локација а регионот во Чешка
Локација а регионот во Чешка
Локација а регионот во Чешка
Локација а регионот во Чешка
Портал: www.kr-moravskoslezsky.cz

Моравскошлески крај (чешки: Moravskoslezský kraj) — крај во Чешка, сместен во североисточниот дел на историската област Моравија и на поголемиот дел од Шлеска. Регионот се граничи со Оломоучкиот крај (на запад) и Злинскиот крај (на југ). На север се граничи со Полска, а на исток со Словачка.

Во минатото како високоиндустриски регион бил нарекуван „Челичното срце на земјата“. Но по падот на социјализмот челичаните се распаѓаат и регионот страда од висока невработеност, но поради блискоста на природните убавини и двете соседни земји од ЕУ, стопанството полека се опоравува.

Население[уреди | уреди извор]

Во 2002, вкупниот број на населението изнесувал 1.262.660 (мажи 48,83%, жени 51,20%) што го прави најнаселен регион во Чешка. 86,9% од населението се Чеси, 3,3% Словаци, 3,0% Полјаци, 2,3% се опрделувале како Моравци и 0,8% како Шлези. Ито така 0,3% се изјасниле како Германци и 0,2% како Роми. 40,2% е римокатоличко, додека 52,3% се атеисти.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Моравскошлескиот крај има 302 општини, од кои 39 се градови, 16 се со население поголемо од 10.000 жители и 5 со население поголемо од 60.000. Тука спаѓаат административниот центар Острава (314.102 жители во 2002), Хавиржов (85.271), Карвина (61.146), Опава (60.731) и Фридек-Мистек (60.603).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Моравскошлескиот крај