Устечки крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Устечки крај (Ústecký kraj)
Сливот на Плоучнице и Лаба во Дјечин
Flag of Usti nad Labem Region.svg
Знаме
Usti nad Labem Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Усти на Лаба
Окрузи
Површина 5.335 км²
Највисока точка Мацеха
 - надморска висина 1.113 м
Население 843.462 (03/2006)
Густина 158 /km² (409 /sq mi)
Гувернер Јана Вањхова
ISO 3166-2 CZ-US
Таблички U
Ustecky kraj.svg
Website : http://www.kr-ustecky.cz/


Устечкиот крај (чешки: Ústecký kraj) крај во Чешка, во севеозападниот дел на историската област Чешка. Името го носи неговиот административен центар Усти на Лаба.

Демографија[уреди | уреди извор]

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Устечкиот крај