Устечки крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Устечки крај (Ústecký kraj)
Сливот на Плоучнице и Лаба во Дјечин
Flag of Usti nad Labem Region.svg
Знаме
Usti nad Labem Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Усти на Лаба
Окрузи
Површина 5.335 км2
Највисока точка Мацеха
 - надморска висина 1.113 м
Население 843.462 (03/2006)
Густина 158 /km² (409 /sq mi)
Гувернер Јана Вањхова
ISO 3166-2 CZ-US
Таблички U
Ustecky kraj.svg
Website : http://www.kr-ustecky.cz/

Устечкиот крај (чешки: Ústecký kraj) крај во Чешка, во севеозападниот дел на историската област Чешка. Името го носи неговиот административен центар Усти на Лаба.

Демографија[уреди | уреди извор]

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Устечкиот крај