Либеречки крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либеречки крај (Liberecký kraj)
Регион
Предавателот Јештјед над Либерец
Flag of Liberec Region.svg
Знаме
Liberec Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Либерец
 - center Намјести Д-р. E. Бенеше
 - координати 50°46′10″N 15°03′29″E / 50.76944° СГШ; 15.05806° ИГД / 50.76944; 15.05806
 - надморска висина 374 м
Мали окрузи
Површина 3.163 км2
Највисока точка Котел
 - надморска висина 1.435 м
Население 428.291 (2005-06)
Густина 135 /km² (350 /sq mi)
Хетман Станислав Ајхлер (2008-) (CSSD)
ISO 3166-2 CZ-LI
Таблички L
Liberecky kraj.svg
Website : www.kraj-lbc.cz

Либеречкиот крај (чешки: Liberecký kraj) крај во Чешката Република, во најсеверниот дел на историската област Чешка. Наречен е по неговиот администртивен центар Либерец.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Либеречкиот крај.

Координати: 50°46′N 15°03′E / 50.767° СГШ; 15.050° ИГД / 50.767; 15.050