Либерец

Координати: 50°43′N 15°4′E / 50.717° СГШ; 15.067° ИГД / 50.717; 15.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
50°43′N 15°4′E / 50.717° СГШ; 15.067° ИГД / 50.717; 15.067
Либерец
Liberec
Reichenberg
Град
Градската катедрала
Знаме
Земја Czech Republic
Регион Либеречки крај
Округ Liberec
Височина 374 м
Координати 50°43′N 15°4′E / 50.717° СГШ; 15.067° ИГД / 50.717; 15.067
Површина 106,1 км2
Население 103.737 (2007)
Првпат споменат 1352
Градоначалник Јарослав Замачник (СЛК)
Поштенски бр. 460 01
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
На Ризницата: Либерец
Портал: www.liberec.cz

Либерец (чешки: Liberec, германски: Reichenberg, ромски: Libertsis) — град во Чешка, и административен центар на Либеречкиот крај. Се наоѓа на реката Лужичка Ниса и опколен е со планините Јизера И Јешѕјед-Козаков. Либерец е шести град по големина во Чешката Република.

Градот е населен од страна на германски и фламански миграни уште од 14 век. Некогаш Либерец бил со високоразвиена текстилна индустрија и го нарекувале "Бохемискиот Манчестер".

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Либерец е збратимен со:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]