П’лзењски Крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од П’лзењски крај)
П’лзењски Крај
Plzeňský kraj
Регион
Големата синагога во П’лзењ
Flag of Plzen Region.svg
Знаме
Plzen Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Општини
Главен град П’лзењ
 - центар Намјешти Републики 
 - височина 310 m (1.017 ft)
 - координати 49°44′50.7″N 13°22′39″E / 49.747417° СГШ; 13.37750° ИГД / 49.747417; 13.37750
Највисока точка Велка Мокрувка
 - височина 1.370 м
Површина 7.561 км2
Население 562.766 (2006-03)
Управник Милада Емерова
ISO 3166-2 CZ-PL
Таблички P
Регионот во Чешка
Регионот во Чешка
Регионот во Чешка
Портал: www.kr-plzensky.cz

П’лзењскиот Крај (чешки: Plzeňský kraj), е крај во западниот дел на историската област Чешка во Чешката Република. Наречен е по неговиот административен центар П’лзењ.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Орузите во П’лзењсиот Крај