70. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
70°
70. источен меридијан

70. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

70. источен меридијан образува голема кружница со 110. западен меридијан.

За време на Втората светска војна, 70. источен меридијан е предложен како линија за поделба на Азија помеѓу сферите на интерес на нацистичка Германија, царството Јапонија и фашистичка Италија (види преговори на силите на оската за поделба на Азија за време на Втората светска војна ).

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 70. источен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 70°0′E / 90.000° СГШ; 70.000° ИГД / 90.000; 70.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°0′N 70°0′E / 81.000° СГШ; 70.000° ИГД / 81.000; 70.000 (Kara Sea) Карско Море
73°11′N 70°0′E / 73.183° СГШ; 70.000° ИГД / 73.183; 70.000 (Russia)  Русија Бел Остров
73°0′N 70°0′E / 73.000° СГШ; 70.000° ИГД / 73.000; 70.000 (Malygina Strait) Малигински Проток
72°52′N 70°0′E / 72.867° СГШ; 70.000° ИГД / 72.867; 70.000 (Russia)  Русија
55°11′N 70°0′E / 55.183° СГШ; 70.000° ИГД / 55.183; 70.000 (Kazakhstan)  Казахстан
41°47′N 70°0′E / 41.783° СГШ; 70.000° ИГД / 41.783; 70.000 (Uzbekistan)  Узбекистан
40°44′N 70°0′E / 40.733° СГШ; 70.000° ИГД / 40.733; 70.000 (Tajikistan)  Таџикистан
40°14′N 70°0′E / 40.233° СГШ; 70.000° ИГД / 40.233; 70.000 (Kyrgyzstan)  Киргистан
39°32′N 70°0′E / 39.533° СГШ; 70.000° ИГД / 39.533; 70.000 (Tajikistan)  Таџикистан
37°33′N 70°0′E / 37.550° СГШ; 70.000° ИГД / 37.550; 70.000 (Afghanistan) Авганистан Авганистан
34°3′N 70°0′E / 34.050° СГШ; 70.000° ИГД / 34.050; 70.000 (Pakistan)  Пакистан Федерално управувани племенски области
33°44′N 70°0′E / 33.733° СГШ; 70.000° ИГД / 33.733; 70.000 (Afghanistan) Авганистан Авганистан
33°8′N 70°0′E / 33.133° СГШ; 70.000° ИГД / 33.133; 70.000 (Pakistan)  Пакистан Федерално управувани племенски области,Белуџистан, Пенџаб, Белуџистан - околу 10 км, Пенџаб, Синд
27°32′N 70°0′E / 27.533° СГШ; 70.000° ИГД / 27.533; 70.000 (India) Индија Индија Раџастан
26°35′N 70°0′E / 26.583° СГШ; 70.000° ИГД / 26.583; 70.000 (Pakistan)  Пакистан Синд
24°10′N 70°0′E / 24.167° СГШ; 70.000° ИГД / 24.167; 70.000 (India) Индија Индија Гуџарат
22°54′N 70°0′E / 22.900° СГШ; 70.000° ИГД / 22.900; 70.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Качки Залив
22°35′N 70°0′E / 22.583° СГШ; 70.000° ИГД / 22.583; 70.000 (India) Индија Индија Гуџарат
21°12′N 70°0′E / 21.200° СГШ; 70.000° ИГД / 21.200; 70.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
49°9′S 70°0′E / 49.150° ЈГШ; 70.000° ИГД / -49.150; 70.000 (French Southern & Antarctic Lands)  Француски Јужни и Антарктички Земји Кергелен
49°43′S 70°0′E / 49.717° ЈГШ; 70.000° ИГД / -49.717; 70.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 70°0′E / 60.000° ЈГШ; 70.000° ИГД / -60.000; 70.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
68°15′S 70°0′E / 68.250° ЈГШ; 70.000° ИГД / -68.250; 70.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]