30. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
30°
30. западен меридијан

30. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северниот Леден Океан, Гренланд, Атлантскиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

30. западен меридијан образува голема кружница со 150. источен меридијан, и тој е појдовниот меридијан за часовниот појас UTC-2.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 30. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 30°0′W / 90.000° СГШ; 30.000° ЗГД / 90.000; -30.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
83°35′N 30°0′W / 83.583° СГШ; 30.000° ЗГД / 83.583; -30.000 (Greenland)  Гренланд Северна Пириева Земја
83°10′N 30°0′W / 83.167° СГШ; 30.000° ЗГД / 83.167; -30.000 (Frederick E. Hyde Fjord) Фредерик Хајд
83°8′N 30°0′W / 83.133° СГШ; 30.000° ЗГД / 83.133; -30.000 (Greenland)  Гренланд Јужна Пириева Земја
82°10′N 30°0′W / 82.167° СГШ; 30.000° ЗГД / 82.167; -30.000 (Independence Fjord) Индипенденс
81°55′N 30°0′W / 81.917° СГШ; 30.000° ЗГД / 81.917; -30.000 (Greenland)  Гренланд Копно и Соконген
68°10′N 30°0′W / 68.167° СГШ; 30.000° ЗГД / 68.167; -30.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 30°0′W / 60.000° ЈГШ; 30.000° ЗГД / -60.000; -30.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
76°35′S 30°0′W / 76.583° ЈГШ; 30.000° ЗГД / -76.583; -30.000 (Antarctica) Антарктик Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]