165. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
165°
165. западен меридијан

165. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

165. западен меридијан претставува голема кружница со 15. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно кон Јужниот Пол, 165. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 165°0′W / 90.000° СГШ; 165.000° ЗГД / 90.000; -165.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
71°46′N 165°0′W / 71.767° СГШ; 165.000° ЗГД / 71.767; -165.000 (Chukchi Sea) Чукотско Море
68°53′N 165°0′W / 68.883° СГШ; 165.000° ЗГД / 68.883; -165.000 (United States)  САД Алјаска
67°54′N 165°0′W / 67.900° СГШ; 165.000° ЗГД / 67.900; -165.000 (Chukchi Sea) Чукотско Море Коцебуски Залив
66°30′N 165°0′W / 66.500° СГШ; 165.000° ЗГД / 66.500; -165.000 (United States)  САД АлјаскаСевардов Полуостров
64°26′N 165°0′W / 64.433° СГШ; 165.000° ЗГД / 64.433; -165.000 (Bering Sea) Берингово Море Нортонов Залив
62°32′N 165°0′W / 62.533° СГШ; 165.000° ЗГД / 62.533; -165.000 (United States)  САД АлјаскаЈукон–Касковимова Делта
60°21′N 165°0′W / 60.350° СГШ; 165.000° ЗГД / 60.350; -165.000 (Bering Sea) Берингово Море Минува западно од Унимак, Алјаска,  САД (при 54°34′N 164°56′W / 54.567° СГШ; 164.933° ЗГД / 54.567; -164.933 (Unimak Island))
54°8′N 165°0′W / 54.133° СГШ; 165.000° ЗГД / 54.133; -165.000 (United States)  САД АлјаскаТигалда
54°4′N 165°0′W / 54.067° СГШ; 165.000° ЗГД / 54.067; -165.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 165°0′W / 60.000° ЈГШ; 165.000° ЗГД / -60.000; -165.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
78°33′S 165°0′W / 78.550° ЈГШ; 165.000° ЗГД / -78.550; -165.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]