25. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
25°
25. јужен напоредник

25. јужен напоредник (25° ЈГШ) — напоредник кој се протега на 25 степени јужно од Земјината екваторска рамнина, веднаш јужно од Јужниот Повратник. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 25° ЈГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или океан Белешки
25°0′S 0°0′E / 25.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -25.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан
25°0′S 14°50′E / 25.000° ЈГШ; 14.833° ИГД / -25.000; 14.833 (Намибија) Намибија Намибија
25°0′S 20°0′E / 25.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -25.000; 20.000 (ЈАР)  ЈАР Северен Кејп: Најсеверниот крај во Калахари
25°0′S 20°20′E / 25.000° ЈГШ; 20.333° ИГД / -25.000; 20.333 (Боцвана)  Боцвана
25°0′S 25°50′E / 25.000° ЈГШ; 25.833° ИГД / -25.000; 25.833 (ЈАР)  ЈАР Северозападна покраина
Лимпопо
Мпумаланга
25°0′S 32°2′E / 25.000° ЈГШ; 32.033° ИГД / -25.000; 32.033 (Мозамбик)  Мозамбик
25°0′S 34°4′E / 25.000° ЈГШ; 34.067° ИГД / -25.000; 34.067 (Индиски Океан) Индиски Океан Мозамбички Проток
25°0′S 44°2′E / 25.000° ЈГШ; 44.033° ИГД / -25.000; 44.033 (Мадагаскар)  Мадагаскар
25°0′S 47°0′E / 25.000° ЈГШ; 47.000° ИГД / -25.000; 47.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
25°0′S 113°7′E / 25.000° ЈГШ; 113.117° ИГД / -25.000; 113.117 (Австралија) Австралија Австралија Западна Австралија — остров Доре
25°0′S 113°7′E / 25.000° ЈГШ; 113.117° ИГД / -25.000; 113.117 (Индиски Океан) Индиски Океан Проток Географ
25°0′S 113°39′E / 25.000° ЈГШ; 113.650° ИГД / -25.000; 113.650 (Австралија) Австралија Австралија Западна Австралија
Северна Територија
Квинсленд
25°0′S 152°30′E / 25.000° ЈГШ; 152.500° ИГД / -25.000; 152.500 (Корално Море) Тихи Океан Корално Море
25°0′S 153°13′E / 25.000° ЈГШ; 153.217° ИГД / -25.000; 153.217 (Австралија) Австралија Австралија Квинсленд — остров Фрејзер
25°0′S 153°21′E / 25.000° ЈГШ; 153.350° ИГД / -25.000; 153.350 (Корално Море) Тихи Океан Корално Море
25°0′S 164°55′E / 25.000° ЈГШ; 164.917° ИГД / -25.000; 164.917 (Тихи Океан) Минува веднаш северно од  Питкерн
25°0′S 70°28′W / 25.000° ЈГШ; 70.467° ЗГД / -25.000; -70.467 (Чиле)  Чиле
25°0′S 68°24′W / 25.000° ЈГШ; 68.400° ЗГД / -25.000; -68.400 (Аргентина)  Аргентина
25°0′S 58°8′W / 25.000° ЈГШ; 58.133° ЗГД / -25.000; -58.133 (Парагвај)  Парагвај
25°0′S 54°27′W / 25.000° ЈГШ; 54.450° ЗГД / -25.000; -54.450 (Бразил)  Бразил Парана — во должина од 15 км; минува веднаш северно од Куритиба
Сао Пауло — во должина од 20 км
25°0′S 47°52′W / 25.000° ЈГШ; 47.867° ЗГД / -25.000; -47.867 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]