55. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
55°
55. северен напоредник

55. северен напоредник (55° СГШ) — напоредник кој се протега на 55 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 17 часа и 22 минути за време на летната долгодневица и 7 часа и 10 минути за време на зимската краткодневница.[1]

Овој напоредник приближно одговара на ширината на која поморскиот самрак трае цела ноќ близу летната долгодневница.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 55° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија и море Белешки
55°0′N 0°0′E / 55.000° СГШ; 0.000° ИГД / 55.000; 0.000 (нулти меридијан) Северно Море
55°0′N 8°21′E / 55.000° СГШ; 8.350° ИГД / 55.000; 8.350 (Германија)  Германија Островот Зилт, близу најсеверната точка на Германија
55°0′N 8°23′E / 55.000° СГШ; 8.383° ИГД / 55.000; 8.383 (Ваденско Море) Ваденско Море
55°0′N 8°39′E / 55.000° СГШ; 8.650° ИГД / 55.000; 8.650 (Denmark)  Данска Јитланд (копно) и островот Алс
55°0′N 9°58′E / 55.000° СГШ; 9.967° ИГД / 55.000; 9.967 (Мал Белт) Мал Белт
55°0′N 10°27′E / 55.000° СГШ; 10.450° ИГД / 55.000; 10.450 (Данска)  Данска Островите Скаре, Тосинге и Лангелан
55°0′N 10°54′E / 55.000° СГШ; 10.900° ИГД / 55.000; 10.900 (Голем Белт) Голем Белт
55°0′N 11°5′E / 55.000° СГШ; 11.083° ИГД / 55.000; 11.083 (Смоландсфарвандет) Смоландсфарвандет
55°0′N 11°53′E / 55.000° СГШ; 11.883° ИГД / 55.000; 11.883 (Данска)  Данска Островите Зеланд и Мен
55°0′N 12°32′E / 55.000° СГШ; 12.533° ИГД / 55.000; 12.533 (Балтичко Море) Балтичко Море
55°0′N 14°59′E / 55.000° СГШ; 14.983° ИГД / 55.000; 14.983 (Данска)  Данска Островот Борнхолм. Има мал споменик на 55°N 15°E / 55° СГШ; 15° ИГД / 55; 15
55°0′N 15°6′E / 55.000° СГШ; 15.100° ИГД / 55.000; 15.100 (Балтичко Море) Балтичко Море
55°0′N 20°33′E / 55.000° СГШ; 20.550° ИГД / 55.000; 20.550 (Русија)  Русија Калининградска област — минува низ Курскиот Залив
55°0′N 22°38′E / 55.000° СГШ; 22.633° ИГД / 55.000; 22.633 (Литванија)  Литванија Маријамполски округ
55°0′N 26°13′E / 55.000° СГШ; 26.217° ИГД / 55.000; 26.217 (Белорусија)  Белорусија Витепска област
55°0′N 30°58′E / 55.000° СГШ; 30.967° ИГД / 55.000; 30.967 (Русија)  Русија Смоленска област
55°0′N 68°12′E / 55.000° СГШ; 68.200° ИГД / 55.000; 68.200 (Казахстан)  Казахстан Северноказахстанска област
55°0′N 71°1′E / 55.000° СГШ; 71.017° ИГД / 55.000; 71.017 (Русија)  Русија Минува веднаш северно од Омск во 54°59′N 73°22′E / 54.983° СГШ; 73.367° ИГД / 54.983; 73.367 (Омск)
Минува веднаш јужно од Новосибирск во 55°3′N 82°57′E / 55.050° СГШ; 82.950° ИГД / 55.050; 82.950 (Омск)
55°0′N 135°24′E / 55.000° СГШ; 135.400° ИГД / 55.000; 135.400 (Охотско Море) Охотско Море
55°0′N 136°47′E / 55.000° СГШ; 136.783° ИГД / 55.000; 136.783 (Русија)  Русија Феклистов Остров
55°0′N 137°4′E / 55.000° СГШ; 137.067° ИГД / 55.000; 137.067 (Охотско Море) Охотско Море
55°0′N 137°26′E / 55.000° СГШ; 137.433° ИГД / 55.000; 137.433 (Русија)  Русија Островот Голем Шантар
55°0′N 138°11′E / 55.000° СГШ; 138.183° ИГД / 55.000; 138.183 (Охотско Море) Охотско Море
55°0′N 155°35′E / 55.000° СГШ; 155.583° ИГД / 55.000; 155.583 (Русија)  Русија Полуостровот Камчатка
55°0′N 161°59′E / 55.000° СГШ; 161.983° ИГД / 55.000; 161.983 (Тихи Океан) Тихи Океан
55°0′N 166°8′E / 55.000° СГШ; 166.133° ИГД / 55.000; 166.133 (Русија)  Русија Берингов Проток
55°0′N 166°23′E / 55.000° СГШ; 166.383° ИГД / 55.000; 166.383 (Берингово Море) Берингово Море Минува веднаш северно од островот Медни,  Русија
55°0′N 163°57′W / 55.000° СГШ; 163.950° ЗГД / 55.000; -163.950 (САД)  САД Алјаска — островот Унимак и полуостровот Алјаска
55°0′N 162°34′W / 55.000° СГШ; 162.567° ЗГД / 55.000; -162.567 (Тихи Океан) Тихи Океан Алјаски Залив — минува веднаш јужно од островите Долгој и Унга, Алјаска,  САД
55°0′N 160°8′W / 55.000° СГШ; 160.133° ЗГД / 55.000; -160.133 (САД)  САД Алјаска — островот Нагај
55°0′N 160°4′W / 55.000° СГШ; 160.067° ЗГД / 55.000; -160.067 (Тихи Океан) Тихи Океан Алјаски Залив
55°0′N 159°25′W / 55.000° СГШ; 159.417° ЗГД / 55.000; -159.417 (САД)  САД АлјаскаМал Коњужиј
55°0′N 159°21′W / 55.000° СГШ; 159.350° ЗГД / 55.000; -159.350 (Тихи Океан) Тихи Океан Алјаски Залив
55°0′N 133°9′W / 55.000° СГШ; 133.150° ЗГД / 55.000; -133.150 (САД)  САД Алјаска — островите Дал, Сукван и Островот на Принцот од Велс
55°0′N 131°59′W / 55.000° СГШ; 131.983° ЗГД / 55.000; -131.983 (проток Кларенс) Протокот Кларенс
55°0′N 131°36′W / 55.000° СГШ; 131.600° ЗГД / 55.000; -131.600 (САД)  САД Алјаска — островите Анет и Дјук
55°0′N 131°15′W / 55.000° СГШ; 131.250° ЗГД / 55.000; -131.250 (Ревиљахихедски Проток) Ревиљахихедски Проток
55°0′N 131°0′W / 55.000° СГШ; 131.000° ЗГД / 55.000; -131.000 (САД)  САД Алјаска — Алјаска Дршка
55°0′N 130°15′W / 55.000° СГШ; 130.250° ЗГД / 55.000; -130.250 (Канада)  Канада Британска Колумбија — островот Пирс и копното
Алберта
Саскачеван
Манитоба
Онтарио
55°0′N 82°16′W / 55.000° СГШ; 82.267° ЗГД / 55.000; -82.267 (Хадсонов Залив) Хадсонов Залив
55°0′N 78°28′W / 55.000° СГШ; 78.467° ЗГД / 55.000; -78.467 (Канада)  Канада Квебек
Њуфаундленд и Лабрадор — во должина од 12 км
Квебек
Њуфаундленд и Лабрадор — во должина од 5 км
Квебек — во должина од 3 км
Њуфаундленд и Лабрадор
Квебек
Њуфаундленд и Лабрадор — копното и островите Адлавик
55°0′N 58°40′W / 55.000° СГШ; 58.667° ЗГД / 55.000; -58.667 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
55°0′N 8°33′W / 55.000° СГШ; 8.550° ЗГД / 55.000; -8.550 (Ирска)  Ирска Островот Аранмор и копното
55°0′N 7°24′W / 55.000° СГШ; 7.400° ЗГД / 55.000; -7.400 (Обединето Кралство)  Обединето Кралство Северна Ирска (минува низ градот Дери)
55°0′N 5°59′W / 55.000° СГШ; 5.983° ЗГД / 55.000; -5.983 (Северен Проток) Северен Проток
55°0′N 5°10′W / 55.000° СГШ; 5.167° ЗГД / 55.000; -5.167 (Обединето Кралство)  Обединето Кралство Шкотска (минува низ Гретна)
Англија (минува низ Њукасл на Тајн)
55°0′N 1°25′W / 55.000° СГШ; 1.417° ЗГД / 55.000; -1.417 (Северно Море) Северно Море

Поважни градови на 55° СГШ[уреди | уреди извор]

Напоредникот како граница[уреди | уреди извор]

55. северен напоредник служи како јужна граница на територијата Нунавик во Квебек.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. U.S. Naval Observatory. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2019. Посетено на 10 март 2021.