80. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
80°
80. северен напоредник

80. северен напоредник (80° СГШ) — напоредник кој се протега на 80 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Лежи 10 степени (1.100 км) јужно од Северниот Пол во Арктикот. Минува низ Атлантскиот Океан, Европа, Азија, Северноледениот Океан и Северна Америка.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 24 часа и 0 минути за време на летната долгодневица и астрономскиот самрак за време на зимската краткодневница.

Напоредникот е границата помеѓу арктичкиот и високоарктичкиот појас во Националниот топографски систем на Канада. Посеверно од ова, распонот меѓу напоредиците на картата се удвојува.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 80° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
80°0′N 0°0′E / 80.000° СГШ; 0.000° ИГД / 80.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан Гренландско Море
80°0′N 15°58′E / 80.000° СГШ; 15.967° ИГД / 80.000; 15.967 (Norway)  Норвешка Свалбард (Шпицбершки Острови) — островот Западен Шпицберген
80°0′N 16°33′E / 80.000° СГШ; 16.550° ИГД / 80.000; 16.550 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Хинлопенов Проток
80°0′N 18°38′E / 80.000° СГШ; 18.633° ИГД / 80.000; 18.633 (Norway)  Норвешка Свалбард — островот Североисточна Земја
80°0′N 27°10′E / 80.000° СГШ; 27.167° ИГД / 80.000; 27.167 (Баренцово Море) Баренцово Море Минува веднаш јужно од Големиот и Белиот Остров, Свалбард,  Норвешка
Минува веднаш јужно од островот Викторија,  Русија
80°0′N 50°34′E / 80.000° СГШ; 50.567° ИГД / 80.000; 50.567 (Russia)  Русија Земја на Франц Јосиф — островот Нортбрук
80°0′N 51°12′E / 80.000° СГШ; 51.200° ИГД / 80.000; 51.200 (Баренцово Море) Баренцово Море
80°0′N 58°47′E / 80.000° СГШ; 58.783° ИГД / 80.000; 58.783 (Russia)  Русија Земја на Франц Јосиф — островот Салм
80°0′N 60°0′E / 80.000° СГШ; 60.000° ИГД / 80.000; 60.000 (Баренцово Море) Баренцово Море
80°0′N 66°13′E / 80.000° СГШ; 66.217° ИГД / 80.000; 66.217 (Карско Море) Карско Море
80°0′N 91°18′E / 80.000° СГШ; 91.300° ИГД / 80.000; 91.300 (Russia)  Русија Северна Земја — островот Пионер и Матусевичевиот Фјорд, Остров на Октомвриската Револуција
80°0′N 99°20′E / 80.000° СГШ; 99.333° ИГД / 80.000; 99.333 (Лаптевско Море) Лаптевско Море
80°0′N 105°40′E / 80.000° СГШ; 105.667° ИГД / 80.000; 105.667 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
80°0′N 100°9′W / 80.000° СГШ; 100.150° ЗГД / 80.000; -100.150 (Canada)  Канада Нунавут — островот Миен
80°0′N 98°45′W / 80.000° СГШ; 98.750° ЗГД / 80.000; -98.750 (Свердрупов Проток) Свердрупов Проток
80°0′N 96°37′W / 80.000° СГШ; 96.617° ЗГД / 80.000; -96.617 (Canada)  Канада Нунавут — островот Аксел Хајберг
80°0′N 87°9′W / 80.000° СГШ; 87.150° ЗГД / 80.000; -87.150 (теснец Еурека) Теснец Еурека
80°0′N 86°12′W / 80.000° СГШ; 86.200° ЗГД / 80.000; -86.200 (Canada)  Канада Нунавут — полуостровот Фосхајм, островот Елсмир
80°0′N 82°44′W / 80.000° СГШ; 82.733° ЗГД / 80.000; -82.733 (фјорд Кањон) Фјорд Кањон
80°0′N 82°1′W / 80.000° СГШ; 82.017° ЗГД / 80.000; -82.017 (Canada)  Канада Нунавут — островот Елсмир
80°0′N 70°40′W / 80.000° СГШ; 70.667° ЗГД / 80.000; -70.667 (Нерсов Проток) Нерсов Проток
80°0′N 65°2′W / 80.000° СГШ; 65.033° ЗГД / 80.000; -65.033 (Гренланд)  Гренланд ’Ртот Клеј
80°0′N 17°14′W / 80.000° СГШ; 17.233° ЗГД / 80.000; -17.233 (Гренланд)  Гренланд Островот Ховгорд
80°0′N 17°9′W / 80.000° СГШ; 17.150° ЗГД / 80.000; -17.150 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Гренландско Море

Поврзано[уреди | уреди извор]