105. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
105°
105. западен меридијан

105. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

105. западен меридијан образува голема кружница со 75. источен меридијан.

Таа служи како појдовен меридијан за седмата часовен појас западно од Гринич, позната како UTC-07 или планинска часовен појас во Северна Америка.

Во Соединетите Американски Држави, автопатот I-25 приближно е паралелен со меридијанот од Даглас, Вајоминг до Лас Вегас, Ново Мексико, и од Велингтон, Колорадо до раскрсницата меѓу автопатот Проспект (во Форт Колинс, Колорадо ), I-25 се чини дека е речиси точно поставен по должината на 105. западен меридијан. Меридијанот го пресекува Денвер, Колорадо, минувајќи низ Денвер унион стејшн. Во градската област на Денвер, улицата Каламат го следи 105. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 105. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 105°0′W / 90.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 90.000; -105.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
79°19′N 105°0′W / 79.317° СГШ; 105.000° ЗГД / 79.317; -105.000 (Canada)  Канада НунавутЕлеф Рингнес
79°2′N 105°0′W / 79.033° СГШ; 105.000° ЗГД / 79.033; -105.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
78°31′N 105°0′W / 78.517° СГШ; 105.000° ЗГД / 78.517; -105.000 (Canada)  Канада НунавутЕлеф Рингнес
78°29′N 105°0′W / 78.483° СГШ; 105.000° ЗГД / 78.483; -105.000 (Maclean Strait) Макленов Проток
77°32′N 105°0′W / 77.533° СГШ; 105.000° ЗГД / 77.533; -105.000 (Canada)  Канада НунавутЛогхидов Остров
77°10′N 105°0′W / 77.167° СГШ; 105.000° ЗГД / 77.167; -105.000 (Byam Martin Channel) Бајам Мартин
75°35′N 105°0′W / 75.583° СГШ; 105.000° ЗГД / 75.583; -105.000 (Byam Channel) Бајам Мартин Западно од Бајам Мартин, Нунавут,  Канада (при 75°7′N 104°54′W / 75.117° СГШ; 104.900° ЗГД / 75.117; -104.900 (Byam Martin Island))
75°5′N 105°0′W / 75.083° СГШ; 105.000° ЗГД / 75.083; -105.000 (Parry Channel) Париев Канал Виконт Мелвил
73°43′N 105°0′W / 73.717° СГШ; 105.000° ЗГД / 73.717; -105.000 (Canada)  Канада НунавутСтефансонов Остров
73°0′N 105°0′W / 73.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 73.000; -105.000 (M'Clintock Channel) Меклинтоков Канал
72°12′N 105°0′W / 72.200° СГШ; 105.000° ЗГД / 72.200; -105.000 (Canada)  Канада НунавутВикторин Остров
68°53′N 105°0′W / 68.883° СГШ; 105.000° ЗГД / 68.883; -105.000 (Queen Maud Gulf) Кралицата Мод
68°35′N 105°0′W / 68.583° СГШ; 105.000° ЗГД / 68.583; -105.000 (Canada)  Канада НунавутМелбурн и копното, Северозападни Територии — од 64°29′N 105°0′W / 64.483° СГШ; 105.000° ЗГД / 64.483; -105.000 (Northwest Territories), Саскачеван — од 60°0′N 105°0′W / 60.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 60.000; -105.000 (Saskatchewan)
49°0′N 105°0′W / 49.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 49.000; -105.000 (United States)  САД Монтана, Вајоминг — од 45°0′N 105°0′W / 45.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 45.000; -105.000 (Wyoming), Колорадо — од 41°0′N 105°0′W / 41.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 41.000; -105.000 (Colorado), минува низ Денвер (при 39°45′N 105°0′W / 39.750° СГШ; 105.000° ЗГД / 39.750; -105.000 (Denver)), Ново Мексико — од 37°0′N 105°0′W / 37.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 37.000; -105.000 (New Mexico), Тексас — од 32°0′N 105°0′W / 32.000° СГШ; 105.000° ЗГД / 32.000; -105.000 (Texas)
30°40′N 105°0′W / 30.667° СГШ; 105.000° ЗГД / 30.667; -105.000 (Mexico)  Мексико Чивава, Дуранго — од 26°30′N 105°0′W / 26.500° СГШ; 105.000° ЗГД / 26.500; -105.000 (Durango), Најарит — од 22°56′N 105°0′W / 22.933° СГШ; 105.000° ЗГД / 22.933; -105.000 (Nayarit), Халиско — од 20°55′N 105°0′W / 20.917° СГШ; 105.000° ЗГД / 20.917; -105.000 (Jalisco)
19°21′N 105°0′W / 19.350° СГШ; 105.000° ЗГД / 19.350; -105.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Сала и Гомес,  Чиле (при 26°28′S 105°21′W / 26.467° ЈГШ; 105.350° ЗГД / -26.467; -105.350 (Isla Salas y Gómez))
60°0′S 105°0′W / 60.000° ЈГШ; 105.000° ЗГД / -60.000; -105.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
74°41′S 105°0′W / 74.683° ЈГШ; 105.000° ЗГД / -74.683; -105.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]