20. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
20°
20. источен меридијан

20. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Африка, Атлантски и Индискиот океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

20. источен меридијан образува голема кружница со 160. западен меридијан.

Дел од границите на Намибија со Боцвана и Јужна Африка се дефинирани од страна на меридијанот. Границата помеѓу Атлантскиот Океан и Индискиот Океан е дефинирана од страна на меридијанот. На меридијанот се дефинира источна граница на областа Нова Швабија со Земјата на Кралицата Мод, на Антарктикот.

Места[уреди | уреди извор]

Почнува на Северниот Пол и тргнувајќи на југ сè до Јужниот Пол, 20. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 20°0′E / 90.000° СГШ; 20.000° ИГД / 90.000; 20.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°32′N 20°0′E / 80.533° СГШ; 20.000° ИГД / 80.533; 20.000 (Norway)  Норвешка Островите Севеоисточна Земја и Западен Шпицберген, Шпицбершки Острови
78°37′N 20°0′E / 78.617° СГШ; 20.000° ИГД / 78.617; 20.000 (Barents Sea) Баренцово Море
73°54′N 20°0′E / 73.900° СГШ; 20.000° ИГД / 73.900; 20.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Норвешко Море
70°10′N 20°0′E / 70.167° СГШ; 20.000° ИГД / 70.167; 20.000 (Norway)  Норвешка Островот Вана, и копното
68°34′N 20°0′E / 68.567° СГШ; 20.000° ИГД / 68.567; 20.000 (Sweden)  Шведска Околу 2 км
68°33′N 20°0′E / 68.550° СГШ; 20.000° ИГД / 68.550; 20.000 (Norway)  Норвешка Околу 18 км
68°23′N 20°0′E / 68.383° СГШ; 20.000° ИГД / 68.383; 20.000 (Sweden)  Шведска
63°37′N 20°0′E / 63.617° СГШ; 20.000° ИГД / 63.617; 20.000 (Baltic Sea) Балтичко Море Ботниски Залив
60°24′N 20°0′E / 60.400° СГШ; 20.000° ИГД / 60.400; 20.000 (Åland Islands)  Оланд Островот Фаста Оланд
60°1′N 20°0′E / 60.017° СГШ; 20.000° ИГД / 60.017; 20.000 (Baltic Sea) Балтичко Море
54°57′N 20°0′E / 54.950° СГШ; 20.000° ИГД / 54.950; 20.000 (Russia)  Русија Калининградска Oбласт (ексклава)
54°25′N 20°0′E / 54.417° СГШ; 20.000° ИГД / 54.417; 20.000 (Poland)  Полска Минува низ Краков (се пресекува до 50. северен напоредник)
49°13′N 20°0′E / 49.217° СГШ; 20.000° ИГД / 49.217; 20.000 (Slovakia)  Словачка Минува низ планинскиот врв Кривањ
48°10′N 20°0′E / 48.167° СГШ; 20.000° ИГД / 48.167; 20.000 (Hungary)  Унгарија Минува западно од Сегед
46°10′N 20°0′E / 46.167° СГШ; 20.000° ИГД / 46.167; 20.000 (Serbia)  Србија
43°4′N 20°0′E / 43.067° СГШ; 20.000° ИГД / 43.067; 20.000 (Montenegro)  Црна Гора
42°31′N 20°0′E / 42.517° СГШ; 20.000° ИГД / 42.517; 20.000 (Albania)  Албанија
39°41′N 20°0′E / 39.683° СГШ; 20.000° ИГД / 39.683; 20.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Јонско Море
39°27′N 20°0′E / 39.450° СГШ; 20.000° ИГД / 39.450; 20.000 (Greece)  Грција Островот Крф
39°24′N 20°0′E / 39.400° СГШ; 20.000° ИГД / 39.400; 20.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Јонско Море
32°1′N 20°0′E / 32.017° СГШ; 20.000° ИГД / 32.017; 20.000 (Libya)  Либија
31°28′N 20°0′E / 31.467° СГШ; 20.000° ИГД / 31.467; 20.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Сидра
30°46′N 20°0′E / 30.767° СГШ; 20.000° ИГД / 30.767; 20.000 (Libya)  Либија
21°33′N 20°0′E / 21.550° СГШ; 20.000° ИГД / 21.550; 20.000 (Chad) Чад Чад
9°7′N 20°0′E / 9.117° СГШ; 20.000° ИГД / 9.117; 20.000 (Central African Republic)  ЦАР
4°58′N 20°0′E / 4.967° СГШ; 20.000° ИГД / 4.967; 20.000 (Democratic Republic of the Congo)  ДР Конго
7°0′S 20°0′E / 7.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -7.000; 20.000 (Angola)  Ангола
17°53′S 20°0′E / 17.883° ЈГШ; 20.000° ИГД / -17.883; 20.000 (Namibia) Намибија Намибија
22°0′S 20°0′E / 22.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -22.000; 20.000 (Namibia / Botswana border) Граница Намибија Намибија /  Боцвана
24°45′S 20°0′E / 24.750° ЈГШ; 20.000° ИГД / -24.750; 20.000 (Namibia / South Africa border) Граница Намибија Намибија /  ЈАР (Северен Кејп)
28°26′S 20°0′E / 28.433° ЈГШ; 20.000° ИГД / -28.433; 20.000 (South Africa)  ЈАР Северен Кејп, Западен Кејп
34°50′S 20°0′E / 34.833° ЈГШ; 20.000° ИГД / -34.833; 20.000 (Atlantic Ocean / Indian Ocean boundary) Граница Атлантски Океан / Индиски Океан
60°0′S 20°0′E / 60.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -60.000; 20.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°53′S 20°0′E / 69.883° ЈГШ; 20.000° ИГД / -69.883; 20.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]