21. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
21°
21. источен меридијан

21. источен меридијан (21° ИГД) — меридијан што минува од Севернот пол низ Северниот Леден Океан, Атлантскиот Океан, Европа, Африка и Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

21. источен меридијан образува голема кружница со 159. западен меридијан.

Меридијанот исцртува дел од границата помеѓу Намибија и Боцвана.
Почнувајќи од Севернот пол, па на исток до Јужниот Пол, меридијанот 21° ИГД минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 21°0′E / 90.000° N; 21.000° E / 90.000; 21.000 (Северен Леден Океан) Северен Леден Океан
80°43′N 21°0′E / 80.717° N; 21.000° E / 80.717; 21.000 (Норвешка)  Норвешка Свалбард - островот Тавле
80°42′N 21°0′E / 80.700° N; 21.000° E / 80.700; 21.000 (Северен Леден Океан) Северен Леден Океан
80°13′N 21°0′E / 80.217° N; 21.000° E / 80.217; 21.000 (Норвешка)  Норвешка Свалбард - островот Североисточна Земја
79°21′N 21°0′E / 79.350° N; 21.000° E / 79.350; 21.000 (Баренцово Море) Баренцово Море
79°2′N 21°0′E / 79.033° N; 21.000° E / 79.033; 21.000 (Норвешка)  Норвешка Свалбард - островите Бастијан Инсел, Западен Шпицберг, Баренцов Остров и Еџ
78°2′N 21°0′E / 78.033° N; 21.000° E / 78.033; 21.000 (Баренцово Море) Баренцово Море
77°35′N 21°0′E / 77.583° N; 21.000° E / 77.583; 21.000 (Норвешка)  Норвешка Свалбард - островот Еџ
77°27′N 21°0′E / 77.450° N; 21.000° E / 77.450; 21.000 (Баренцово Море) Баренцово Море
73°24′N 21°0′E / 73.400° N; 21.000° E / 73.400; 21.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Норвешко Море
70°3′N 21°0′E / 70.050° N; 21.000° E / 70.050; 21.000 (Норвешка)  Норвешка островите Шерв, Коген и копното
69°3′N 21°0′E / 69.050° N; 21.000° E / 69.050; 21.000 (Финска)  Финска
68°53′N 21°0′E / 68.883° N; 21.000° E / 68.883; 21.000 (Шведска)  Шведска
64°9′N 21°0′E / 64.150° N; 21.000° E / 64.150; 21.000 (Балтичко Море) Балтичко Море Ботниски Залив, минува веднаш источно од архипелагот Холмеорна,  Шведска
и минува веднаш западно од островот Реплот и копното на  Финска
60°39′N 21°0′E / 60.650° N; 21.000° E / 60.650; 21.000 (Оланд)  Оланд многу разни острови
59°55′N 21°0′E / 59.917° N; 21.000° E / 59.917; 21.000 (Балтичко Море) Балтичко Море
56°30′N 21°0′E / 56.500° N; 21.000° E / 56.500; 21.000 (Латвија)  Латвија
56°12′N 21°0′E / 56.200° N; 21.000° E / 56.200; 21.000 (Балтичко Море) Балтичко Море
55°20′N 21°0′E / 55.333° N; 21.000° E / 55.333; 21.000 (Литванија)  Литванија Курски Провлак
55°17′N 21°0′E / 55.283° N; 21.000° E / 55.283; 21.000 (Курски Залив) Курски Залив
54°54′N 21°0′E / 54.900° N; 21.000° E / 54.900; 21.000 (Русија)  Русија Калининградска област (ексклава)
54°21′N 21°0′E / 54.350° N; 21.000° E / 54.350; 21.000 (Полска)  Полска минува низ Варшава
49°20′N 21°0′E / 49.333° N; 21.000° E / 49.333; 21.000 (Словачка)  Словачка
48°31′N 21°0′E / 48.517° N; 21.000° E / 48.517; 21.000 (Унгарија)  Унгарија
46°16′N 21°0′E / 46.267° N; 21.000° E / 46.267; 21.000 (Романија)  Романија
45°21′N 21°0′E / 45.350° N; 21.000° E / 45.350; 21.000 (Србија)  Србија
43°7′N 21°0′E / 43.117° N; 21.000° E / 43.117; 21.000 (Косово)  Косово делумно признаено како независна држава - полага право  Србија
42°8′N 21°0′E / 42.133° N; 21.000° E / 42.133; 21.000 (Македонија) Македонија Македонија
41°1′N 21°0′E / 41.017° N; 21.000° E / 41.017; 21.000 (Преспанско Езеро) Преспанско Езеро
40°49′N 21°0′E / 40.817° N; 21.000° E / 40.817; 21.000 (Грција)  Грција долж ~ 8 км
40°44′N 21°0′E / 40.733° N; 21.000° E / 40.733; 21.000 (Албанија)  Албанија
40°32′N 21°0′E / 40.533° N; 21.000° E / 40.533; 21.000 (Грција)  Грција
38°38′N 21°0′E / 38.633° N; 21.000° E / 38.633; 21.000 (Средоземно Море) Средоземно Море Јонско Море, минува веднаш источно од островот Закинтос
37°16′N 21°0′E / 37.267° N; 21.000° E / 37.267; 21.000 (Грција)  Грција архипелагот Строфади
37°15′N 21°0′E / 37.250° N; 21.000° E / 37.250; 21.000 (Средоземно Море) Средоземно Море
32°44′N 21°0′E / 32.733° N; 21.000° E / 32.733; 21.000 (Либија)  Либија
21°3′N 21°0′E / 21.050° N; 21.000° E / 21.050; 21.000 (Чад) Чад Чад
9°44′N 21°0′E / 9.733° N; 21.000° E / 9.733; 21.000 (Централноафриканска Република)  Централноафриканска Република
4°25′N 21°0′E / 4.417° N; 21.000° E / 4.417; 21.000 (Демократска Република Конго)  Демократска Република Конго
7°17′S 21°0′E / 7.283° S; 21.000° E / -7.283; 21.000 (Ангола)  Ангола
17°57′S 21°0′E / 17.950° S; 21.000° E / -17.950; 21.000 (Намибија) Намибија Намибија
18°19′S 21°0′E / 18.317° S; 21.000° E / -18.317; 21.000 (граница Боцвана / Намибија) граница Намибија Намибија /  Боцвана
22°0′S 21°0′E / 22.000° S; 21.000° E / -22.000; 21.000 (Боцвана)  Боцвана
26°50′S 21°0′E / 26.833° S; 21.000° E / -26.833; 21.000 (Јужноафриканска Република)  ЈАР Северен Кејп
Западен Кејп
34°22′S 21°0′E / 34.367° S; 21.000° E / -34.367; 21.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
60°0′S 21°0′E / 60.000° S; 21.000° E / -60.000; 21.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
69°59′S 21°0′E / 69.983° S; 21.000° E / -69.983; 21.000 (Антарктик) Антарктик Земја на Кралицата Мод, полага право  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]