110. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
110°
110. западен меридијан
Во Канада, 110. западен меридијан означува дел од границата помеѓу Северозападните Територии и Нунавут, и приближно ја означува границата помеѓу Алберта и Саскачеван.

110. западен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

110. западен меридијан образува голема кружница со 70. источен меридијан.

Во Канада, меридијанот ја означува границата помеѓу Нунавут и Северозападните Територии северно од 70. северен напоредник. Првично 110. западен меридијан бил наменет наменет како четврти меридијан за Доминионскиот геодетски преглед, но поради несовршените методи на мерење на времето, меридијанот бил измерен неколку стотици метри западно од оваа должина. Четвртиот меридијан од 1905 година е границата меѓу Алберта и Саскачеван.

Во САД, меридијанот ја означува западната граница на историската и екстралатералната Џеферсонова Територија.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 110. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 110°0′W / 90.000° СГШ; 110.000° ЗГД / 90.000; -110.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
78°41′N 110°0′W / 78.683° СГШ; 110.000° ЗГД / 78.683; -110.000 (Canada)  Канада Границата меѓу Северозападни Територии/НунавутБорденов Остров
78°19′N 110°0′W / 78.317° СГШ; 110.000° ЗГД / 78.317; -110.000 (Wilkins Strait) Вилкинсов Проток
78°7′N 110°0′W / 78.117° СГШ; 110.000° ЗГД / 78.117; -110.000 (Canada)  Канада Границата меѓу Северозападни Територии/НунавутМекензи Кинг
77°55′N 110°0′W / 77.917° СГШ; 110.000° ЗГД / 77.917; -110.000 Неименувана водена површина
76°28′N 110°0′W / 76.467° СГШ; 110.000° ЗГД / 76.467; -110.000 (Canada)  Канада Границата меѓу Северозападните Територии/НунавутМелвилов Остров
76°14′N 110°0′W / 76.233° СГШ; 110.000° ЗГД / 76.233; -110.000 (Eldridge Bay) Елдриџов Залив
75°54′N 110°0′W / 75.900° СГШ; 110.000° ЗГД / 75.900; -110.000 (Canada)  Канада Границата меѓу Северозападни Територии/НунавутМелвилов Остров (околу 2 км)
75°53′N 110°0′W / 75.883° СГШ; 110.000° ЗГД / 75.883; -110.000 (Sabine Bay) Сабински Залив
75°33′N 110°0′W / 75.550° СГШ; 110.000° ЗГД / 75.550; -110.000 (Canada)  Канада Границата меѓу Северозападни Територии/НунавутМелвилов Остров
74°50′N 110°0′W / 74.833° СГШ; 110.000° ЗГД / 74.833; -110.000 (Parry Channel) Париев Канал Виконт Мелвил
72°59′N 110°0′W / 72.983° СГШ; 110.000° ЗГД / 72.983; -110.000 (Canada)  Канада Границата меѓу Северозападни Територии/НунавутВикторин Остров, Нунавут — од 70°0′N 110°0′W / 70.000° СГШ; 110.000° ЗГД / 70.000; -110.000 (Nunavut) на Викторин Остров
68°37′N 110°0′W / 68.617° СГШ; 110.000° ЗГД / 68.617; -110.000 (Coronation Gulf) Крунисувачки Залив
68°6′N 110°0′W / 68.100° СГШ; 110.000° ЗГД / 68.100; -110.000 (Canada)  Канада НунавутЏејмесонови Острови и копното, Северозападни Територии — од 65°10′N 110°0′W / 65.167° СГШ; 110.000° ЗГД / 65.167; -110.000 (Northwest Territories), низ Големо Ропско Езеро, Саскачеван — од 60°0′N 110°0′W / 60.000° СГШ; 110.000° ЗГД / 60.000; -110.000 (Saskatchewan), минува низthrough Атабаска, околу 400m источно од границата со Алберта
49°0′N 110°0′W / 49.000° СГШ; 110.000° ЗГД / 49.000; -110.000 (United States)  САД Монтана, Вајоминг — од 45°1′N 110°0′W / 45.017° СГШ; 110.000° ЗГД / 45.017; -110.000 (Wyoming), Јута — од 41°1′N 110°0′W / 41.017° СГШ; 110.000° ЗГД / 41.017; -110.000 (Utah), Аризона — од 37°0′N 110°0′W / 37.000° СГШ; 110.000° ЗГД / 37.000; -110.000 (Arizona)
31°20′N 110°0′W / 31.333° СГШ; 110.000° ЗГД / 31.333; -110.000 (Mexico)  Мексико Сонора — минува западно од Сијудад Обрегон при 27°29′N 109°56′W / 27.483° СГШ; 109.933° ЗГД / 27.483; -109.933 (Ciudad Obregón)
27°4′N 110°0′W / 27.067° СГШ; 110.000° ЗГД / 27.067; -110.000 (Gulf of California) Калифорниски Залив
24°8′N 110°0′W / 24.133° СГШ; 110.000° ЗГД / 24.133; -110.000 (Mexico)  Мексико Јужна Долна Калифорнија
22°53′N 110°0′W / 22.883° СГШ; 110.000° ЗГД / 22.883; -110.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 110°0′W / 60.000° ЈГШ; 110.000° ЗГД / -60.000; -110.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
74°27′S 110°0′W / 74.450° ЈГШ; 110.000° ЗГД / -74.450; -110.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија — минува низ Волгриновиот Брег на Мери Бердовата Земја

Поврзано[уреди | уреди извор]