65. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
65°
65. северен напоредник

65. северен напоредник (65° СГШ) — напоредник кој се протега на 65 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Атлантскиот Океан, Европа, Азија и Северна Америка.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 22 часа и 4 минути за време на за време на јулската долгодневица и 3 часа и 35 минути за време на декемвриската краткодневница.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 65° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или океан Белешки
65°0′N 0°0′E / 65.000° СГШ; 0.000° ИГД / 65.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан Норвешко Море
65°0′N 10°49′E / 65.000° СГШ; 10.817° ИГД / 65.000; 10.817 (Норвешка)  Норвешка Острови и гребени на Викна, Тренделаг
65°0′N 11°9′E / 65.000° СГШ; 11.150° ИГД / 65.000; 11.150 (нулти меридијан) Атлантски Океан Фјордот Рисвер, Норвешко Море
65°0′N 11°37′E / 65.000° СГШ; 11.617° ИГД / 65.000; 11.617 (Норвешка)  Норвешка Копнен Тренделаг
65°0′N 11°47′E / 65.000° СГШ; 11.783° ИГД / 65.000; 11.783 (нулти меридијан) Атлантски Океан Фјордовите Орсет и Лека, Норвешко Море
65°0′N 11°48′E / 65.000° СГШ; 11.800° ИГД / 65.000; 11.800 (Норвешка)  Норвешка Тренделаг, Нурлан
65°0′N 20°03′E / 65.000° СГШ; 20.050° ИГД / 65.000; 20.050 (Sweden)  Шведска Јерн, округ Вестерботен
65°0′N 21°23′E / 65.000° СГШ; 21.383° ИГД / 65.000; 21.383 (Балтичко Море) Атлантски Океан Ботниски Залив, Балтичко Море
65°0′N 24°34′E / 65.000° СГШ; 24.567° ИГД / 65.000; 24.567 (Финска)  Финска Островот Хајлуото и копното, минува низ Оулу.
65°0′N 29°36′E / 65.000° СГШ; 29.600° ИГД / 65.000; 29.600 (Русија)  Русија
65°0′N 34°48′E / 65.000° СГШ; 34.800° ИГД / 65.000; 34.800 (Бело Море) Северноледен Океан Онешки Залив, Бело Море, Баренцово Море
65°0′N 35°42′E / 65.000° СГШ; 35.700° ИГД / 65.000; 35.700 (Русија)  Русија Соловецки Острови
65°0′N 35°51′E / 65.000° СГШ; 35.850° ИГД / 65.000; 35.850 (Бело Море) Северноледен Океан Онешки Залив, Бело Море, Баренцово Море
65°0′N 36°48′E / 65.000° СГШ; 36.800° ИГД / 65.000; 36.800 (Русија)  Русија Онешки Полуостров
65°0′N 37°43′E / 65.000° СГШ; 37.717° ИГД / 65.000; 37.717 (Бело Море) Северноледен Океан Двински Залив, Бело Море, Баренцово Море
65°0′N 40°19′E / 65.000° СГШ; 40.317° ИГД / 65.000; 40.317 (Русија)  Русија
65°0′N 179°53′E / 65.000° СГШ; 179.883° ИГД / 65.000; 179.883 (Берингово Море) Тихи Океан Анадирски Залив, Берингово Море
65°0′N 175°52′W / 65.000° СГШ; 175.867° ЗГД / 65.000; -175.867 (Русија)  Русија Чукотски Полуостров
65°0′N 172°13′W / 65.000° СГШ; 172.217° ЗГД / 65.000; -172.217 (Берингов Проток) Тихи Океан Берингов Проток, Берингово Море
Минува веднаш северно од островот Кинг, Алјаска,  САД
65°0′N 166°41′W / 65.000° СГШ; 166.683° ЗГД / 65.000; -166.683 (САД)  САД Алјаска
65°0′N 141°0′W / 65.000° СГШ; 141.000° ЗГД / 65.000; -141.000 (Канада)  Канада Јукон
Северозападни Територии — минува низ Големото Мечкино Езеро
Нунавут
65°0′N 87°7′W / 65.000° СГШ; 87.117° ЗГД / 65.000; -87.117 (теснец Рос Велкам) Северноледен Океан Теснецот Рос Велкам, Хадсонов Залив
65°0′N 86°12′W / 65.000° СГШ; 86.200° ЗГД / 65.000; -86.200 (Канада)  Канада Нунавут — островот Саутхемптон
65°0′N 83°17′W / 65.000° СГШ; 83.283° ЗГД / 65.000; -83.283 (Фоксов Залив) Северноледен Океан Фоксов Залив
65°0′N 78°3′W / 65.000° СГШ; 78.050° ЗГД / 65.000; -78.050 (Канада)  Канада НунавутБафинов Остров
65°0′N 66°30′W / 65.000° СГШ; 66.500° ЗГД / 65.000; -66.500 (Камберлендски Теснец) Северноледен Океан Камберлендски Теснец, Лабрадорско Море
65°0′N 63°49′W / 65.000° СГШ; 63.817° ЗГД / 65.000; -63.817 (Canada)  Канада Нунавут — полуостровот Камберленд, Бафинов Остров
65°0′N 63°27′W / 65.000° СГШ; 63.450° ЗГД / 65.000; -63.450 (Дејвисов Проток) Северноледен Океан Дејвисов Проток
65°0′N 51°48′W / 65.000° СГШ; 51.800° ЗГД / 65.000; -51.800 (Greenland)  Гренланд Фискевандет
65°0′N 40°36′W / 65.000° СГШ; 40.600° ЗГД / 65.000; -40.600 (Пикиулек) Атлантски Океан Пикиулек, Дански Проток
65°0′N 39°46′W / 65.000° СГШ; 39.767° ЗГД / 65.000; -39.767 (Greenland)  Гренланд Такисек
65°0′N 39°47′W / 65.000° СГШ; 39.783° ЗГД / 65.000; -39.783 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Дански Проток
65°0′N 23°14′W / 65.000° СГШ; 23.233° ЗГД / 65.000; -23.233 (Iceland)  Исланд
65°0′N 13°36′W / 65.000° СГШ; 13.600° ЗГД / 65.000; -13.600 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Норвешко Море

Поврзано[уреди | уреди извор]