15. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
15°
15. западен меридијан

15. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Гренланд, Исланд, Атлантскиот Океан, Африка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

15. западен меридијан образува голема кружница со 165. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 15. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 15°0′W / 90.000° СГШ; 15.000° ЗГД / 90.000; -15.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°55′N 15°0′W / 81.917° СГШ; 15.000° ЗГД / 81.917; -15.000 (Greenland)  Гренланд
80°44′N 15°0′W / 80.733° СГШ; 15.000° ЗГД / 80.733; -15.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Гренландско Море
66°21′N 15°0′W / 66.350° СГШ; 15.000° ЗГД / 66.350; -15.000 (Iceland)  Исланд
64°14′N 15°0′W / 64.233° СГШ; 15.000° ЗГД / 64.233; -15.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
24°35′N 15°0′W / 24.583° СГШ; 15.000° ЗГД / 24.583; -15.000 (Western Sahara) Западна Сахара Присвоена од Мароко Мароко
21°20′N 15°0′W / 21.333° СГШ; 15.000° ЗГД / 21.333; -15.000 (Mauritania)  Мавританија
16°41′N 15°0′W / 16.683° СГШ; 15.000° ЗГД / 16.683; -15.000 (Senegal) Сенегал Сенегал
13°48′N 15°0′W / 13.800° СГШ; 15.000° ЗГД / 13.800; -15.000 (Gambia)  Гамбија
13°29′N 15°0′W / 13.483° СГШ; 15.000° ЗГД / 13.483; -15.000 (Senegal) Сенегал Сенегал
12°41′N 15°0′W / 12.683° СГШ; 15.000° ЗГД / 12.683; -15.000 (Guinea-Bissau)  Гвинеја-Бисао
10°57′N 15°0′W / 10.950° СГШ; 15.000° ЗГД / 10.950; -15.000 (Guinea)  Гвинеја Катчек
10°46′N 15°0′W / 10.767° СГШ; 15.000° ЗГД / 10.767; -15.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 15°0′W / 60.000° ЈГШ; 15.000° ЗГД / -60.000; -15.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
72°4′S 15°0′W / 72.067° ЈГШ; 15.000° ЗГД / -72.067; -15.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]