Прејди на содржината

100. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
100°
100. источен меридијан

100. источен меридијан (100° ИГД) — меридијан кој се протега од Северниот Пол, низ Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан, Антарктикот, сè до Јужниот Пол.

100. источен меридијан образува голема кружница заедно со 80. западен меридијан.
Започнувајќи од Северниот Пол, па сè до јужниот, 100. источен меридијан минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 100°0′E / 90.000° СГШ; 100.000° ИГД / 90.000; 100.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
80°39′N 100°0′E / 80.650° СГШ; 100.000° ИГД / 80.650; 100.000 (Лаптевско Море) Лаптевско Море
79°51′N 100°0′E / 79.850° СГШ; 100.000° ИГД / 79.850; 100.000 (Русија)  Русија Остров на Октомвриската Револуција, Северна Земја
78°55′N 100°0′E / 78.917° СГШ; 100.000° ИГД / 78.917; 100.000 (Карско Море) Карско Море
78°16′N 100°0′E / 78.267° СГШ; 100.000° ИГД / 78.267; 100.000 (Русија)  Русија островот Болшевик, Северна Земја
77°57′N 100°0′E / 77.950° СГШ; 100.000° ИГД / 77.950; 100.000 (Карско Море) Карско Море
76°27′N 100°0′E / 76.450° СГШ; 100.000° ИГД / 76.450; 100.000 (Русија)  Русија
51°45′N 100°0′E / 51.750° СГШ; 100.000° ИГД / 51.750; 100.000 (Монголија) Монголија Монголија
42°39′N 100°0′E / 42.650° СГШ; 100.000° ИГД / 42.650; 100.000 (Кина)  Кина
21°42′N 100°0′E / 21.700° СГШ; 100.000° ИГД / 21.700; 100.000 (Мјанмар)  Бурма
20°25′N 100°0′E / 20.417° СГШ; 100.000° ИГД / 20.417; 100.000 (Тајланд)  Тајланд
12°50′N 100°0′E / 12.833° СГШ; 100.000° ИГД / 12.833; 100.000 (Тајландски Залив) Тајландски Залив
12°13′N 100°0′E / 12.217° СГШ; 100.000° ИГД / 12.217; 100.000 (Тајланд)  Тајланд
12°10′N 100°0′E / 12.167° СГШ; 100.000° ИГД / 12.167; 100.000 (Тајландски Залив) Тајландски Залив
9°47′N 100°0′E / 9.783° СГШ; 100.000° ИГД / 9.783; 100.000 (Тајланд)  Тајланд островите Пханган и Самуи
9°25′N 100°0′E / 9.417° СГШ; 100.000° ИГД / 9.417; 100.000 (Тајландски Залив) Тајландски Залив
8°33′N 100°0′E / 8.550° СГШ; 100.000° ИГД / 8.550; 100.000 (Тајланд)  Тајланд
6°34′N 100°0′E / 6.567° СГШ; 100.000° ИГД / 6.567; 100.000 (Малачки Проток) Малачки Проток Минува веднаш источно од островите Лангкави,  Малезија
Минува веднаш западно од Пенаншкиот Остров,  Малезија
2°43′N 100°0′E / 2.717° СГШ; 100.000° ИГД / 2.717; 100.000 (Малезија)  Индонезија островот Суматра
0°29′S 100°0′E / 0.483° ЈГШ; 100.000° ИГД / -0.483; 100.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
2°31′S 100°0′E / 2.517° ЈГШ; 100.000° ИГД / -2.517; 100.000 (Малезија)  Индонезија островот Северен Пагаи
2°51′S 100°0′E / 2.850° ЈГШ; 100.000° ИГД / -2.850; 100.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
60°0′S 100°0′E / 60.000° ЈГШ; 100.000° ИГД / -60.000; 100.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
65°39′S 100°0′E / 65.650° ЈГШ; 100.000° ИГД / -65.650; 100.000 (Антарктика) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија Австралија Австралија (се полага право)

Поврзано

[уреди | уреди извор]