35. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
35°
35. јужен напоредник

35. јужен напоредник (35° ЈГШ) е напоредник кој лежи 35 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот и Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.


Почнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, напоредникот 35° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
35°0′S 0°0′E / 35.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -35.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
35°0′S 20°0′E / 35.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -35.000; 20.000 (Индиски Океан) Индиски Океан Веднаш јужно од Иглениот ’Рт,  ЈАР
35°0′S 116°28′E / 35.000° ЈГШ; 116.467° ИГД / -35.000; 116.467 (Австралија) Австралија Австралија Западна Австралија
35°0′S 118°12′E / 35.000° ЈГШ; 118.200° ИГД / -35.000; 118.200 (Индиски Океан) Индиски Океан
35°0′S 135°56′E / 35.000° ЈГШ; 135.933° ИГД / -35.000; 135.933 (Австралија) Австралија Австралија Јужна Австралија - полуостров Ејр и Осотен Остров
35°0′S 136°10′E / 35.000° ЈГШ; 136.167° ИГД / -35.000; 136.167 (Спенсеров Залив) Спенсеров Залив
35°0′S 136°58′E / 35.000° ЈГШ; 136.967° ИГД / -35.000; 136.967 (Австралија) Австралија Австралија Јужна Австралија - Јорков Полуостров
35°0′S 137°45′E / 35.000° ЈГШ; 137.750° ИГД / -35.000; 137.750 (Залив Св. Винсент) заливот Св. Винсент
35°0′S 138°30′E / 35.000° ЈГШ; 138.500° ИГД / -35.000; 138.500 (Австралија) Австралија Австралија Јужна Австралија - веднаш јужно од Аделаида
Викторија
Нов Јужен Велс
35°0′S 150°47′E / 35.000° ЈГШ; 150.783° ИГД / -35.000; 150.783 (Тихи Океан) Тихи Океан Тасманово Море
35°0′S 173°9′E / 35.000° ЈГШ; 173.150° ИГД / -35.000; 173.150 (Нов Зеланд) Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров
35°0′S 173°57′E / 35.000° ЈГШ; 173.950° ИГД / -35.000; 173.950 (Тихи Океан) Тихи Океан
35°0′S 72°11′W / 35.000° ЈГШ; 72.183° ЗГД / -35.000; -72.183 (Чиле)  Чиле
35°0′S 70°21′W / 35.000° ЈГШ; 70.350° ЗГД / -35.000; -70.350 (Аргентина)  Аргентина Низ дел од границата на покраините Кордоба и Ла Пампа
35°0′S 57°35′W / 35.000° ЈГШ; 57.583° ЗГД / -35.000; -57.583 (Атлантски Океан) Атлантски Океан устието на Рио де ла Плата - веднаш јужно од Монтевидео,  Уругвај
помеѓу Пунта дел Есте и Островот на Фоките,  Уругвај

Поврзано[уреди | уреди извор]