36. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
36-ти јужнен напоредник

36. јужен напоредникнапоредник кој лежи 35 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот и Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.
Почнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, напоредникот 36° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
36°0′S 0°0′E / 36.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -36.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
36°0′S 20°0′E / 36.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -36.000; 20.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
36°0′S 136°41′E / 36.000° ЈГШ; 136.683° ИГД / -36.000; 136.683 (Австралија) Австралија Австралија Јужна Австралија - Кенгурски Остров
36°0′S 137°36′E / 36.000° ЈГШ; 137.600° ИГД / -36.000; 137.600 (Индиски Океан) Индиски Океан Заливот Дестре, теснецот Бекстерс и заливот Енкаунтер
36°0′S 139°28′E / 36.000° ЈГШ; 139.467° ИГД / -36.000; 139.467 (Австралија) Австралија Австралија Јужна Австралија
Викторија
Нов Јужен Велс
Викторија
Нов Јужен Велс
Викторија
Нов Јужен Велс
Викторија
Нов Јужен Велс
36°0′S 150°9′E / 36.000° ЈГШ; 150.150° ИГД / -36.000; 150.150 (Тихи Океан) Тихи Океан Тасманово Море
36°0′S 173°47′E / 36.000° ЈГШ; 173.783° ИГД / -36.000; 173.783 (Нов Зеланд) Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров
36°0′S 174°29′E / 36.000° ЈГШ; 174.483° ИГД / -36.000; 174.483 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш јужно од островската група Хен енд Чикен, Нов Зеланд Нов Зеланд
Минува веднаш северно од Големиот Препречен Остров, Нов Зеланд Нов Зеланд
36°0′S 72°47′W / 36.000° ЈГШ; 72.783° ЗГД / -36.000; -72.783 (Чиле)  Чиле
36°0′S 70°24′W / 36.000° ЈГШ; 70.400° ЗГД / -36.000; -70.400 (Аргентина)  Аргентина Овој напоредник ја исцртува границата помеѓу покраините Мендоза и Ла Пампа
36°0′S 57°21′W / 36.000° ЈГШ; 57.350° ЗГД / -36.000; -57.350 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]